HDP se podle ČNB v letošním i příštím roce nedostane přes 2,5 %

Praha – Česká národní banka dnes vyslovila stejný zhoršený odhad vývoje ekonomiky v letošním a příštím roce jako ministerstvo financí. Ještě v červenci se odhadovalo, že si nyní ekonomika polepší o 2,9 % a v roce 2015 o 3 %. Teď pro oba roky platí shodná prognóza 2,5 %. ČNB rovněž ponechala intervenční režim kurzu koruny.

Česká ekonomika se sice zlepšila, ale dynamika růstu nebude tak výrazná, jak předpokládaly předešlé prognózy. Nicméně po posledních dvou letech, kdy se hrubý domácí produkt nacházel v poklesu, se pro rok 2014 stále počítá s růstem, který by podle posledního odhadu měl být 2,5 %. Původně se očekávalo 2,9 %. Na zvýšení má mít podíl zahraniční poptávka, oslabený kurz koruny i oživení vládních investic. Stejný trend HDP je očekáván i v roce 2015 a mírné zvýšení by mohl zaznamenat až v roce 2016.

Pozitivní vývoj je i v oblasti růstu cen. „Inflace se v ČR v posledních měsících odpoutala od blízkosti nulových hodnot,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer. Navzdory intervenci v oblasti kurzu koruny vůči euru se ale nepovedlo přiblížit cíli ČNB. Domácí ekonomika však působí směrem k růstu cen, a tak by se nad dvouprocentní inflační cíl mohlo Česko dostat začátkem roku 2016. Minimálně do prvního čtvrtletí 2016 bude trvat intervenční opatření vůči kurzu koruny.

Pozitivní výhled přinesla zpráva ČNB v oblasti nezaměstnanosti. Počet volných pracovních míst je nejvyšší za více než pět let a situace se má dál zlepšovat. Zrychluje se i růst mezd, což přispívá proinflačním vlivem. Žádné změny ČNB nechystá v úrovni úrokových sazeb.

„Dramatický prorůstový impuls eurozóna letos nebude, domácí ekonomika nás překvapuje,“ řekl Miroslav Singer.


Českou ekonomiku ovlivňuje zpomalení hospodářství zemí eurozóny. „Vnější aspekty působí na českou ekonomiku v protiinflačním směru, jedině výhled nižších cen ropy může působit jako příznivý prorůstový impuls,“ řekl Singer. V příštích dvou letech by měl kurz eura vůči dolaru oslabovat, ve stejném období bude v eurozóně podle prognózy ČNB trvat pomalejší hospodářský růst a nižší inflace. Dovozní ceny dosud působily ve prospěch inflace, což by ale měl zhatit pokles výrobních cen v evropských státech.