Studie: České banky patří k nejatraktivnějším v regionu

Praha – Tuzemský bankovní trh si podle nové studie poradenské společnosti Roland Berger stále drží pozici jednoho z nejatraktivnějších trhů ve střední Evropě. Finanční krize údajně naučila české banky efektivněji hospodařit. Do budoucna bankéři očekávají růst především v segmentu movitých klientů a podniků, současně s tím se podle nich zostří konkurenční boj.

Studie Roland Berger vznikla na základě rozhovorů s více než 60 členy představenstev bank napříč 12 zeměmi regionu střední a východní Evropy včetně České republiky. Uvádí, že tuzemský bankovní trh s průměrnou roční návratností kapitálu kolem 20 % byl v posledních letech zasažen krizí méně než ostatní země.

Čeští bankéři na rozdíl od kolegů v okolních státech počítají do budoucna s růstem v segmentu bohatých klientů, podnikatelů a malých a středních firem. V předchozích letech se přitom zaměřovali hlavně na masové klienty. „Tato skutečnost pravděpodobně vyústí ve zvýšený boj o klienta,“ uvádí autoři.

Z dokumentu dále vyplývá, že mezi roky 2008 až 2014 snižovaly banky v regionu střední a východní Evropy náklady primárně v oblasti marketingu, lidských zdrojů a provozu poboček. Naopak ke zvýšení nákladů došlo u informačních technologií, které stále nabírají na významu. „Banky považují IT za strategickou investici, jsme v době, kdy klienti vyžadují rychlé digitalizované procesy,“ říká odborník Roland Berger na finanční služby Jan Bureš.

I když jsou pro komunikaci s klienty stále nejdůležitější kamenné pobočky, do několika let jejich význam klesne a prostor dostanou právě služby v elektronickém prostředí. To otvírá nové možnosti nejen pro klienty bank, ale i pro hackery. „Jak se bankovnictví přesouvá víc a víc do elektronické oblasti, tak tam budou přicházet nová rizika v IT,“ upozornil prorektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák.

Nízké úrokové sazby kazí zisky

Že očekávají bankéři dobré časy, potvrzuje i průzkum KPMG Banking Executive Survey 2014. Více než dvě třetiny respondentů ze střední a východní Evropy předpovídají letos přinejmenším stejné zisky jako loni. Polovina jich pak předpovídá nárůst zisků – a to jak letos, tak v roce 2015.

„Zhruba 70 procent dotázaných bankéřů v regionu očekává, že v roce 2014 budou příjmy v bankovnictví alespoň srovnatelné s příjmy z roku 2013, na 45 procent se domnívá, že je dokonce předčí. V roce 2015 očekává srovnatelné výsledky 76 procent respondentů a téměř polovina se domnívá, že budou bankovní příjmy v tomto roce ještě vyšší,“ komentoval výsledky partner pro finanční služby KPMG Zdeněk Tůma.

Video České bankovnictví má dobré vyhlídky
video

České bankovnictví má dobré vyhlídky

Riziko pro hospodaření bank představují dlouhodobě levné hypotéky a úvěry. Základní úroková sazba je na historickém minimu 0,05 % už skoro dva roky. „Věc, která bude tlačit na výnosy a ziskovost, jsou poměrně nízké úrokové sazby, které tlačí dolů i úrokové marže,“ doplnil Tůma.

V porovnání s Evropou jsou nicméně české banky zdravé. Chovají se poměrně konzervativně a při investování se drží spíš při zemi. „České banky půjčují zhruba jenom 75 % toho, co mají uloženo v depozitech, ve vkladech od svých klientů, střadatelů,“ vysvětlil člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok. Podle centrální banky jsou tuzemské finanční domy připraveny i na regulaci ze strany Evropské unie. Všechny mateřské společnosti českých poboček navíc před časem uspěly v zátěžových testech Evropské centrální banky.

Chodec před hlavní budovou ČSOBBankou roku se poprvé stala ČSOB

V soutěži Fincentrum Banka roku letos poprvé zvítězila Československá obchodní banka (ČSOB). Česká spořitelna, která vyhrála loni, klesla o jednu příčku na pomyslné stříbro. Komerční banka obhájila třetí pozici. „ČSOB se rok od roku propracovávala výš a zaslouženě vystoupala až na vrchol, k čemuž jí pomohla i jistá stagnace hlavních konkurentů,“ komentoval výsledky předseda organizačního výboru Petr Stuchlík.

Nejdynamičtější bankou je Air Bank – za deset měsíců letošního roku dokázala přilákat více než 90 000 klientů, celkem jich tak má přes 300 000.

V hodnocení pojišťoven stejně jako loni zvítězila Česká pojišťovna, za kterou následovala Allianz pojišťovna a Kooperativa pojišťovna. Penzijní společností roku byla zvolena Penzijní společnost České pojišťovny, stavební spořitelnou roku pak Wüstenrot - stavební spořitelna.