Dohodu už loni v prosinci sjednali ministři 160 členských zemí WTO na indonéském ostrově Bali. V červenci ale její konečné schválení vetovala Indie, která měla obavy z dopadu nových pravidel na její potravinový program pro chudé zemědělce a domácnosti. Odpor Indie se podařilo zlomit až před dvěma týdny díky úsilí Spojených států.
Navíc se touto dohodou otevírají dveře k dalšímu pokroku v globálních obchodních vyjednáváních, jejichž obsah by mělo ústředí WTO navrhnout v červenci příštího roku. Bez dokončení dohody by podle expertů WTO jako platforma pro globální obchodní jednání v podstatě skončila a mohla by být ohrožena i její role při řešení a urovnávání obchodních sporů mezi jednotlivými zeměmi.
Původní plán byl však mnohem ambicióznější: cílem tzv. katarského kola jednání byla totiž liberalizace světového obchodu a pomoc chudým zemím. Toto vyjednávání začalo v roce 2001, jenže koncem minulého desetiletí skončilo bez jakéhokoliv výsledku. WTO pak své ambice omezila a zaměřila se na podstatně menší oblast.