Bulharská anabáze pokračuje. ČEZ zavírá uhelnou elektrárnu

Sofia - Česká elektrárenská společnost ČEZ od začátku příštího roku zastaví provoz své uhelné elektrárny ve Varně. Bulharsko nezískalo od Evropské unie povolení pro krátkodobý provoz elektrárny, o které usilovalo, i když zařízení nesplňuje evropské ekologické limity.

„Tepelná elektrárna ve Varně bude v noci na 1. ledna 2015 přechodně vyřazena z národního energetického systému. Po tomto datu nebude provozuschopná,“ uvedla bulharská pobočka ČEZ ve svém prohlášení. Společnost přitom doufala, že jí Brusel povolí, aby elektrárnu provozovala i přes nadcházející zimu. Pokládala to za opatření k zajištění energetické stability v situaci, kdy panuje velké napětí mezi evropskou osmadvacítkou a Ruskem.

Elektrárna ve Varně má šest bloků o výkonu 210 megawattů, energii ale vyrábí jen v omezeném rozsahu, protože funguje jako záložní zdroj energie. Neplní limity pro emise oxidů dusíku a síry. Začátkem listopadu ČEZ informoval o tom, že se s bulharskou státní energetickou společností Bulgarian Energy Holding (BEH) nedohodl na financování modernizace varnské elektrárny.

Brusel v říjnu připustil, že pokud bude hrozit plynová krize, bude moci elektrárna pracovat i v zimě. Ale vzhledem k tomu, že vedení elektrárny do 10. prosince nedostalo z Bruselu žádné formální vyrozumění v této věci, nezbyl by mu čas obstarat dodávky uhlí na zimu, uvedl ředitel elektrárny Minčo Minčev. ČEZ od ledna začne s propouštěním 300 zaměstnanců elektrárny a bude hledat zájemce, který by si ji chtěl koupit nebo pronajmout.

Bulharské potíže trvají dva roky

Český energetický gigant se v Bulharsku potýká s problémy dlouhodobě, zřejmě nejvýraznější byly protesty proti údajně předraženým cenám elektřiny, které v řadě bulharských měst propukly počátkem loňského roku. Účastníci se mimo jiné dožadovali znárodnění distribučních sítí, které jsou v držení rakouské EVN a českých firem ČEZ a Energo-Pro. Situace se tehdy vyhrotila i na celobulharské úrovni, generální prokurátor žádal odebrání licence a v červnu místní parlament schválil změny, které snížení cen elektřiny umožnily. ČEZ kontroval, že se proti tomu bude soudně bránit.

Spory pokračovaly i po celý letošní rok; V dubnu sice Evropské sdružení energetického průmyslu Eurelectric vyzvalo bulharského regulátora, aby se vzdal snahy o odebrání licence firmám EVN, ČEZ a Energo-Pro, o měsíc později ale bulharský antimonopolní úřad obvinil tytéž společnosti ze zneužití postavení na trhu a nastavení nesmyslně vysokých cen.