Centrála dál prověřuje spolupráci detektiva Šmída s Piráty, výbor v úterý debatu nedokončil

Okolnosti spolupráce detektiva Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jana Šmída s Piráty stále prověřuje vnitřní kontrola centrály. Pokud by dospěla k závěru, že porušil služební zákon, byl by propuštěn. Vedení policie na druhou stranu nemá poznatky o tom, že Šmíd neoprávněně vstupoval do policejních informačních systémů. Na úterní mimořádné schůzi sněmovního bezpečnostního výboru to uvedli náměstci ministra vnitra a policejního prezidenta Jiří Nováček a Jaroslav Vild. Výbor nakonec debatu nedokončil, pokračovat by v ní měl na příští schůzi začátkem června.

Mimořádné jednání bezpečnostního výboru
Zdroj: ČT24

Působení Šmída u pirátské strany kriticky hodnotili zejména členové výboru za ANO, ODS a SPD, kteří také stáli za podnětem ke svolání schůze. „Působení příslušníků bezpečnostních sborů v orgánech stran je nepřijatelné,“ uvedl občanský demokrat Pavel Žáček.

Naopak zástupce Pirátů Lukáš Kolářík zdůrazňoval, že Šmíd byl v pirátském týmu pro vnitro a bezpečnost jen jako host a konzultoval s ním novelu ohledně úpravy vedlejších přivýdělků příslušníku bezpečnostních sborů. Kolářík je přesvědčen o tom, že prověřování prokáže, že policista zákon neporušil.

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček podotkl, že výbor vede jen politickou debatu. „O případném porušení zákona musí rozhodnout odbor vnitřní kontroly policejního prezidia,“ zdůraznil. Jan Bartošek (KDU-ČSL) zapochyboval o tom, že bylo k záležitosti nutné svolávat mimořádně výbor, navíc několik dnů před evropskými volbami.

Návrh na vystoupení děčínského primátora nakonec poslanci ANO stáhli

Diskuse se stočila i k děčínskému zastupitelstvu, do kterého byl Šmíd loni v říjnu jako nestraník za Piráty zvolen. Šmídovo vystupování na něm bylo podle Pavla Růžičky (ANO) nestandardní, podle něj mohl získat některé údaje jen na policii. „Podezření z toho, zda došlo k neoprávněnému přístupu k informačním systémům policie nebo centrály, tak v tuto chvíli nemáme takové poznatky,“ upozornil ovšem Vild.

Poslanci ANO nakonec stáhli návrh, aby mohl ve výboru vystoupit také děčínský primátor Jaroslav Hrouda (ANO). Kolářík v takovém případě požadoval, aby se před členy mohl vyjádřit i přímo Šmíd. Jenže podle náměstka ministra vnitra by v takovém případě měl být zbaven mlčenlivosti.