Výtvarnice Kateřina Milerová prohrála spor o Krtečka, nový příběh musí stáhnout z trhu

Výtvarnice Kateřina Milerová nesmí nadále vydávat svou knihu Krtek na návštěvě a neprodané publikace musí stáhnout z trhu. Ve čtvrtek to potvrdil pražský vrchní soud, podle nějž není licenční smlouva uzavřená mezi výtvarnicí a jejím otcem, autorem Krtečka Zdeňkem Milerem, platná. Verdikt, který dal ve sporu za pravdu správkyni Milerova dědictví Mileně Fischerové, je pravomocný.

Video Události ČT: Výtvarnice Kateřina Milerová prohrála spor o Krtečka
video

Události ČT: Výtvarnice Kateřina Milerová prohrála spor o Krtečka

Kateřina Milerová spolupracovala s otcem ještě za umělcova života. Nyní chce v jeho díle pokračovat. Vychází z dohody, kterou s otcem uzavřela v roce 2011. Správkyně Fischerová však poukázala na to, že licenční dohoda je neplatná, protože neobsahuje ujednání o odměně. Milerová tak podle správkyně neměla a nemá oprávnění k nakládání s dílem, tedy s postavou Krtečka. Soudy dospěly ke stejnému názoru.

V knize Krtek na návštěvě vystupuje i nová postava – paní Krtečková, což je podle dalšího argumentu správkyně dědictví plagiát. „Je to Krtek, jenom má růžovou mašli a růžové korále na ruce. Nejde tedy o přepracované, ale o stejné dílo,“ sdělil právník Fischerové Jiří Matzner.

„Pro Kateřinu Milerovou netkví podstata sporu v tom, kolik bude muset zaplatit licenční poplatek, ale v tom, že její otec jednoznačně vyjádřil vůli, aby mohla zpracovávat jeho dílo i do budoucna, což ona chce,“ uvedl u soudu právní zástupce výtvarnice Richard Pecha.

Milerová trvá na tom, že dohoda je platná a že způsob, jakým postavu Krtečka ztvárnila, je zcela v souladu s ujednáním, které s otcem uzavřela. „S otcem jsem spolupracovala od 26 let, tak bylo jasný, že v tom budu pokračovat. No a paní doktorka Fischerová si usmyslela, že mi to překazí. Takže se jí to podařilo,“ uvedla po verdiktu soudu dcera Zdeňka Milera Kateřina.

Milena Fischerová byla také spolupracovnicí Zdeňka Milera. A ten ji určil správkyní svých autorských práv – do té doby, než bude vyřešeno dědictví. „Licenční smlouvu, kterou paní Kateřina předložila, jsem posoudila jako neplatnou, upozornila jsem ji na to. Nicméně ona byla přesvědčená, že platná je,“ uvedla správkyně autorských práv Zdeňka Milera Fischerová.

„I my máme za to, že ta dohoda je neplatná pro absenci ujednání o odměně,“ řekl předseda senátu Vrchního soudu v Praze Jiří Čurda.

Spory kolem oblíbené kreslené postavičky se táhnou řadu let, zatím není ani zřejmé, kdo všechno má po výtvarníkovi dědit. Miler po sobě totiž zanechal několik různých závětí. Fischerová, která ze své pozice musí chránit Milerův majetek i proti samotným dědicům, vede další spor s výtvarníkovou vnučkou Karolínou.

Ta poskytuje licence na Krtečka na základě smlouvy, o níž soud loni nepravomocně prohlásil, že je neplatná. Vnučka se rovněž odvolala.