Příští týden se přijde ukázat léto, pak se mírně ochladí

Následující týden přinese letní počasí. Průměrná teplota by se mohla vyšplhat dokonce k osmnácti stupňům Celsia a nejvyšší teploty pak k 22 a místy i k 24 stupňům Celsia, což je v této části roku značně neobvyklé. Ve druhé půlce dubna ale přijde ochlazení. Vyplývá to z předpovědi a měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Počasí ČT / Jarmila Kaplanová‎

Období od 9. dubna do 6. května bude jako celek teplotně průměrné či spíše slabě nadprůměrné. Oteplovat se bude až do půlky dubna. „Očekáváme, že v prvním předpovědním týdnu se teploty dostanou až k extrémním hodnotám pro tuto roční dobu,“ uvádějí meteorologové.

Teplo by mohlo být příští týden zejména v pondělí, kdy by místy mělo být až 24 stupňů Celsia, a také ve čtvrtek, kdy by se nejvyšší teploty měly pohybovat mezi 19 a 23 stupni Celsia.

V polovině dubna by se pak měly teploty vrátit k normálu. „Začátkem května budou teploty o něco nižší než obvykle,“ předpokládají meteorologové.

Z hlediska srážek budou následující čtyři neděle zpočátku převážně suché, později ale bude deště přibývat. „Začátkem května očekáváme již průměrné množství srážek,“ uvádí ČHMÚ.

Dlouhodobá průměrná teplota v období od 9. dubna do 6. května je v Česku 9,6 stupně Celsia. Nejchladnější byl rok 1982, kdy se v tomto období průměr dostal jen na 5,7 stupně. Naopak v roce 1952 se vyšplhal na 13,5 stupně, což je dosud nejvíce. Průměrný srážkový úhrn je 41 milimetrů.