
Události: Poplatek za skládkování se má zvýšit na čtyřnásobek
Na skládkách pořád končí zhruba polovina komunálního odpadu, podle posledních čísel je to 45 procent. Odpadky se tam dlouhodobě hromadí, pak se zahrnou zeminou a jednou se místo zazelená. Česko si ale vytklo cíl, že od roku 2024 s touto praxí skončí. A teď se řeší, jak se k tomuto cíli dobrat.
Například v Hradci Králové víc třídí. Čtvrtina obyvatel už má barevné popelnice přímo u domu, směsného odpadu v těch černých tak ubylo o 15 procent. Město chce ještě víc zapojit lidi na sídlištích.
„Rozdáme jim třídicí tašky, aby měli jednodušší možnost doma lépe separovat a najít si jednodušší cestu, jak odpady odnést k nádobám,“ popisuje ředitel Hradeckých služeb Radek Sokol.
„Skládkování je v 21. století nemorální a navíc jsou skládky časovanou ekologickou bombou. Negativně přispívají i ke klimatickým změnám a za třicet čtyřicet let mohou způsobovat úniky závadných látek do půdy i podzemních vod.“
Jaromír Manhart
Stát chce omezit skládkování také zvýšením poplatku: z 500 korun za tunu odpadu postupně až na dva tisíce. Podle Svazu místních samospráv však zdražení zatíží obce a města a následně i občany. Také podle odpadových firem je částka příliš vysoká.
„Podle nás je poplatek dva tisíce korun zbytečný a neodpovídá možnostem obcí. Poplatek byl definován podle potřeb spaloven,“ míní výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství Petr Havelka.
Zvýšení poplatku požaduje podle ministerstva životního prostředí Evropská komise. Nový zákon o odpadech chce resort předložit vládě do konce roku, počítá v něm i s recyklačními slevami.
„To znamená, pokud se obce postupně budou dostávat na konkrétní čísla v recyklaci, tak k žádnému zvýšení skládkovacího poplatku nedojde a vlastně se jich nebude týkat,“ vysvětluje mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.
Ministerstvo tak chce podporovat systémy, kde lidé zaplatí podle toho, kolik vyhodí. Asociace odpadových firem zase prosazuje třídicí linky nebo daňové zvýhodnění recyklovaných výrobků.