Umírat důstojně. Ministerstvo chce zavádět paliativní péči do nemocnic

Události: Ministerstvo chce zavádět v nemocnicích paliativní týmy (zdroj: ČT24)

Ministerstvo zdravotnictví spouští projekt, jehož cílem je zkvalitnění péče o nevyléčitelně nemocné. Takzvanou paliativní péči zamýšlí ministerstvo šířit v nemocnicích poskytujících akutní, následnou a dlouhodobou péči. Paliativní týmy, které pečují o umírající podle vytvořených postupů a doporučení, v současnosti fungují v osmnácti zařízeních jen díky grantům.

Sedmdesát procent lidí dnes umírá v nemocnicích a léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN). Zavádění paliativních týmů v nemocnicích má mít jasné výsledky do sedmi let.

„Ověřením – měřítkem úspěchu – projektu bude, že do konce roku 2025 bude alespoň pět pilotních nemocnic v programu paliativní péče pokračovat. To znamená v rámci nemocnic bude poskytována paliativní péče prostřednictvím paliativních týmů podle vytvořených postupů,“ píše ministerstvo na svých stránkách.

obrázek
Zdroj: ČT24

Třeba v nemocnici v Hořovicích vybudovali pokoje připomínající domácí prostředí. Stav jednoho pacienta konzultuje dvacetičlenné konzilium. „Máme tady sociální pracovnice, psycholožku, fyzioterapeutku, farmakologa, externě i kaplana,“ přibližuje primářka místního dětského oddělení Mahulena Mojžíšová.

Nedržet lidi v nemocnicích

„Snaha je zajistit pacientům možnost domácího ošetřování. Na nás se mohou kdykoliv obrátit a my si pacienta opět přijmeme,“ dodává k principům péče koordinátor projektu Jiří Pichlík.

Nefroložka Barbora Szonowská stále častěji léčí starší pacienty s nemocnými ledvinami. Začala se zabývat otázkou, zda je dialýza vždy nejlepší řešení. „U těchto nemocných se ukazuje, že je výhodnější, když se léčí bez dialýzy, ale s dopomocí týmů. Žijí stejně, mnohdy i déle, v lepší kvalitě,“ upozorňuje.

  • - specializovaná zdravotní péče o osoby se závažným a život limitujícím onemocněním. Zaměřuje se na úlevu od symptomů a stresu souvisejících se závažným onemocněním. Jejím cílem je zlepšit kvalitu života jak pro pacienta, tak i pro jeho rodinu. Paliativní péči zajišťuje tým složený ze specializovaných lékařů, zdravotních sester, sociálních pracovníků a dalších odborníků, kteří spolu s ostatními ošetřujícími lékaři pacientovi poskytují další úroveň podpory. Tato péče je vhodná v jakémkoli věku a v jakékoli fázi vážného onemocnění a může být poskytována současně s léčbou cílenou na základní onemocnění.

Podobně by to mohlo fungovat v dalších nemocnicích i LDN. Ministerstvo zdravotnictví teď společně s lékaři spolupracuje na jednotném systému. Zpočátku by se do projektu mělo zapojit sedm nemocnic, které úřad zatím vybírá. Navíc dvacítka lékařů teď získala peníze na stipendium od Nadačního fondu Avast.

Načítání...