Piráti hlasují o odvolání Michálka. Podle některých straníků se provinil proti transparentnosti

Piráti po celý víkend elektronicky hlasují o případném odvolání místopředsedy Jakuba Michálka. Ten nechal stáhnout stranickou stížnost na výsledky sněmovních voleb, aniž by dal vědět všem členům strany. Stížnost se týkala podezření na chyby při sčítání hlasů.

Všichni členové České pirátské strany mohou o odvolání Jakuba Michálka hlasovat po internetu už druhým dnem. Hlasování skončí v pondělí večer.

„Očekáváme velkou účast, přes 50 procent členů strany,“ uvedl poslanec a vedoucí mediálního odboru Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Do hlasování se podle něj může zapojit všech 512 nynějších členů Pirátů. Vnitrostranické referendum začalo v pátek v 11:00 a skončí v pondělí ve 22:00, doplnil. 

Stažení neodborně zpracované stížnosti

Část straníků Michálkovi vyčítá, že z Nejvyššího správního soudu potají stáhl stížnost na říjnové sněmovní volby. Údajně se tím provinil proti transparentnosti, jedné z hlavních zásad Pirátů.

Michálek přiznal, že předsednictvo utajilo stažení návrhu ze soudu záměrně, aby nemuselo záležitost vysvětlovat médiím. Stížnost na volby podala část straníků, aniž by o tom Michálek i předseda Ivan Bartoš věděli, podle Michálka byla stížnost neodborná. Bez Bartošova vědomí podle médií figuroval pod stížností jeho podpis.

Michálek už dřív vyjádřil přesvědčení, že hlasování pro něj dopadne pozitivně. Připomněl, že vedl kandidátku v Praze, kde Piráti získali 17 procent hlasů, což byl nejlepší výsledek ze všech krajů.

Piráti už na jaře odvolali místopředsedu Vašíčka

Na jaře členové České pirátské strany odvolali v takovém hlasování z funkce místopředsedy Ivo Vašíčka. Členové mu vyčítali zejména jeho vyjádření do médií, která nereprezentovala většinový názor straníků a navíc prý stranu poškozovala.

Vašíček se vyslovoval pro vystoupení Česka ze Severoatlantické aliance. Jeho odvolání podpořilo 142 z 219 hlasujících členů. Tehdy se referenda zúčastnila podle Ferjenčíka nadpoloviční většina straníků.

Piráti hlasují o Michálkovi navzdory tomu, že už začátkem ledna zasedne v Brně jejich Celostátní forum k volbě nového vedení. Volba předsednictva vyplývá ze stranických stanov Pirátů, když mu volební období končí vždy nejdéle tři měsíce po sněmovních volbách. Funkci předsedy bude obhajovat Bartoš.

Podnět k hlasování v pirátském referendu může podat každý člen založením ankety

Podnět k hlasování může podat každý člen založením webové ankety. Aby se referendum uskutečnilo, za nynějšího stavu členské základny je musí podpořit nejméně desetina členů a zároveň se větší podíl straníků nesmí vyslovit proti.

V pirátských vnitrostranických referendech je návrh platný, pokud jej podpoří nadpoloviční většina hlasujících. Není v nich stanovena žádná hranice pro nutnou účast.