Zelení startují do voleb. Slibují minimální mzdu 15 tisíc a boj se suchem

Zelení: Obnova výstavby nájemních bytů, minimální mzda 15 tisíc (zdroj: ČT24)

Mezi programové priority Strany zelených pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny patří boj se suchem, podpora bydlení pro mladé a seniory nebo postupné zvedání minimální mzdy až na úroveň patnácti tisíc nejpozději v roce 2021. V rámci zahájení horké fáze předvolební kampaně to uvedl stranický šéf Matěj Stropnický.

Zelení zasedali v Poslanecké sněmovně v předposledním volebním období a středopravicovou trojkoaliční vládu spolu s občanskými demokraty a lidovci. Pod vedením Matěje Stropnického se přiklonili k levicovému spektru a jejich deklarovaným cílem je zasednout v dolní komoře znovu.

„Máme sedm senátorů, rádi bychom měli i poslance, protože hlavní změna musí přijít z Poslanecké sněmovny. Chceme se dostat zpátky,“ prohlásil stranický šéf při zahájení předvolební kampaně; dosáhnout toho hodlají za pomoci tří programových pilířů, které definují jako moderní stát, ochranu životního prostředí a bezpečí a jistoty.

Zelená nabídka: vlakem z Prahy do Brna za hodinu

Voličům Zelení slibují elektronizaci státu, vznik vysokorychlostní trati s hodinovým dojezdem mezi Prahou a Brnem nebo výstavbu veřejného nájemního bydlení, protože mají obavu z toho, že se dostupné bydlení mladším i seniorům vzdaluje. „V sociální oblasti chceme, aby došlo ke zvýšení minimální mzdy až na patnáct tisíc,“ doplnil Stropnický. Ta v současnosti činí jedenáct tisíc, příští rok má dosáhnout 12 200 korun měsíčně.

V oblasti ochrany životního prostředí Strana zelených shodně s aktuálními problémy české krajiny akcentuje především boj se suchem a nutnost zadržovat vodu v krajině – místo stavby „velkých betonových přehrad“ ale akcentuje drobnější a přírodě bližší opatření. Má rovněž zájem na přenastavení dotací v zemědělství tak, aby z nich víc než velkoproducenti těžili drobní zemědělci. „Menší farmář, který má blízko půdě, si podporu a peníze zaslouží mnohem víc,“ soudí Stropnický.

Zelení svou kampaň zahájili v Lounech a nyní chtějí se dvěma karavany navštívit dvaaosmdesát měst v Česku. Občany zvou nejen na debatu o svých politických ambicích, ale i na promítání filmu Selský rozum o podnikání Andreje Babiše, vůči kterému se snaží vymezit. 

Česká televize s promítáním filmu v rámci předvolební kampaně nesouhlasí

Česká televize na základě informací z veřejných prohlášení strany Zelených o tom, že v kampani použijí dokument Selský rozum, upozorňuje na to, že Česká televize je koproducentem dokumentu a že nesvolila s tímto použitím díla a jeho veřejné promítání je nelegální.

„ČT nepřipustí, aby jakékoli její dílo bylo využíváno v politickém boji a pokud strana Zelených neoprávněně použije dokument na svých akcích, bude se okamžitě bránit právní cestou,“ uvedla mluvčí ČT Karolína Blinková.

Zelení se ale podle ČTK ohradili, že na promítání dokumentu mají smlouvu. „Promítání probíhá na základě smlouvy s autory snímku a distribuční společností D1film,“ řekl mluvčí Zelených Milan Deutsch. Společnost D1film, která Selský rozum produkovala spolu s ČT, nabízí na webu promítání filmu kterémukoli zájemci - kinům, klubům, nebo i restauracím - po vyplnění on-line formuláře.

Načítání...