Česko předá do Německa Vietnamce obviněného z vyzvědačství

Česko předá do Německa Vietnamce, který tam čelí obvinění, že se zapojil do protiněmecké výzvědné činnosti. Šestačtyřicetiletému muži, který má na území ČR trvalý pobyt, hrozí až desetileté vězení. ČTK to sdělil zdroj obeznámený s případem. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci potvrdila, že soud návrhu na předání vyhověl.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Podle německých kriminalistů se muž spolu s dalšími lidmi zapojil od letošního 20. července v Praze a Berlíně „do výzvědné činnosti výzvědné služby cizí mocnosti proti SRN“. O tři dny později pak údajně v Berlíně „záměrně napomohl ke spáchání nezákonného skutku na mezinárodní úrovni“ tím, že se na příkaz vietnamských vládních agentů podílel na únosu dvou občanů Vietnamu.

Německé Generální státní zastupitelství vydalo na Vietnamce eurozatykač 11. srpna a o den později byl muž zadržen českými policisty. K věci, kterou mu Německo klade za vinu, se tehdy odmítl vyjádřit.

Pražské městské státní zastupitelství následně podalo návrh na předání, o němž soud rozhodl 15. srpna. „Rozhodovali jsme na základě evropského zatýkacího rozkazu a návrhu státní zástupkyně. Muž s vydáním souhlasil, a rozhodnutí je tak pravomocné,“ sdělila bez dalších podrobností mluvčí soudu.

Podle zákona o mezinárodní justiční spolupráci v trestních věcech se musí předání uskutečnit nejpozději do deseti dnů od právní moci rozhodnutí. Soud zatím nedostal od policie zpětnou vazbu o tom, zda byl muž již předán. Policejní prezidium dnes záležitost odmítlo komentovat.