Na ministerstvo financí přišla obálka s desetitisíci. Pokud se odesílatel nepřihlásí, připadnou státnímu rozpočtu

Na ministerstvo financí dorazila neobvyklá obálka, která obsahovala desítky tisíc korun v hotovosti. Její odesílatel má čas už jen do páteční půlnoci, aby upřesnil, k čemu peníze použít. Když se nikdo nepřihlásí, peníze připadnou do státního rozpočtu.

Video Události
video

Ze stejného kraje přišly ministerstvu peníze už loni

Peníze objevili pracovníci celní správy, kteří na úřad dohlíží. „Na ministerstvo financí chodí denně korespondence v řádu desítek kusů. Ta musí projít standardně rentgenovým zařízením. Jako v tomto případě, kdy jsme hned napoprvé zjistili, že v této obálce jsou bankovky,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Podobná zásilka na ministerstvo financí dorazila ze stejného kraje už loni. Tehdy v ní rentgen odhalil sto tisíc korun. K obálce se nikdo nepřihlásil, a peníze tak skončily ve státním rozpočtu.

„Částka k dnešní půlnoci propadne, stane se příjmem státního rozpočtu a také sníží státní dluh,“ doplnil Žurovec. Odesílatel musí při přihlášení se umět zásilku identifikovat, tedy uvést částku a bankovky, které obálka obsahovala, nebo popsat, jak vypadala.

„Pokud někdo chce sponzorovat rozpočet tímto způsobem, tak já s tím opravdu problém nemám,“ komentoval zásilku ministr financí Ivan Pilný (ANO).

I dalším úřadům chodí netradiční zásilky. Například na ministerstvo zdravotnictví zaslal muž dopis s dvěma sáčky, ve kterých jsou vlasy jeho a jeho syna. Z dopisu pak vyplývá, že má podezření, že není biologickým otcem. „Chce, abychom mu pořídili test DNA,“ uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD). Ani v tomto případě ale nebyla na obálce ani v dopise uvedena adresa odesílatele.