Učitelé získávají podporu politiků. Platy by jim mohly růst až o 15 procent

Učitelské platy by se mohly letos zvyšovat ještě víc, než se původně plánovalo. Odcházející ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) jim chce přidat 15 procent. Dosud se počítalo jen s deseti procenty. Vyšší platy ve školství chtějí koaliční i opoziční strany. Bude ovšem záležet na jednání o prioritách vládních výdajů. Resort by z rozpočtu musel získat peníze navíc.

První návrh státního rozpočtu na příští rok počítá se zvýšením základních platů učitelů o deset procent. Na růst o dalších pět procent by musela vláda najít dalších pět miliard korun. „Pokud se rozdávalo tak štědře, že všichni úředníci mají dostat přidáno deset procent, tak s ohledem na mrzké tarify učitelů chci  patnáct procent pro učitele,“ řekla ČT Valachová.

Průměrný plat pedagogů je po loňském zářijovém zvýšení téměř třicet tisíc hrubého. V této částce jsou ale i všechny odměny a také příjmy ředitelů škol. Podle ředitelky Základní školy Poláčkova Marie Zimové je rychlé zvyšování platů pro zvýšení kvality výuky nezbytné: „Co můžeme jako stát produkovat pro Evropu? Myslím, že chytré děti.“

Video Události
video

Učitelské platy by se mohly letos zvyšovat až o 15 procent

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i koaliční partneři s navýšením platů pro učitele souhlasí. K výraznějšímu růstu jsou ale zdrženliví. „Teď hledáme peníze na to, abychom platy navýšili alespoň o deset procent,“ uvedl předseda vlády.

„Učitelé by si zasloužili možná i padesátiprocentní navýšení. Je ale otázka, jak rozpočet bude domluven a jaké tam budou priority. Chybí peníze na stavebnictví, obrana by chtěla peníze navíc,“ poznamenal předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Můžeme vydat jen tolik, na co máme,“ dodal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Zvyšovat platy učitelů chce ale i opozice. „I o víc než o patnáct procent, ale z armády půl milionu státních zaměstnanců se musí ti neefektivní propustit,“ konstatoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle předsedy ODS Petra Fialy by se z učitelství měla stát prestižní profese, která přiláká mladé lidi.

Zda se podaří peníze navíc získat, bude jasné možná už ve středu. Koalice bude jednat o zvyšování platů učitelů i o dalších rozpočtových prioritách.