První návrh státního rozpočtu na příští rok počítá se zvýšením základních platů učitelů o deset procent. Na růst o dalších pět procent by musela vláda najít dalších pět miliard korun. „Pokud se rozdávalo tak štědře, že všichni úředníci mají dostat přidáno deset procent, tak s ohledem na mrzké tarify učitelů chci patnáct procent pro učitele,“ řekla ČT Valachová.
Průměrný plat pedagogů je po loňském zářijovém zvýšení téměř třicet tisíc hrubého. V této částce jsou ale i všechny odměny a také příjmy ředitelů škol. Podle ředitelky Základní školy Poláčkova Marie Zimové je rychlé zvyšování platů pro zvýšení kvality výuky nezbytné: „Co můžeme jako stát produkovat pro Evropu? Myslím, že chytré děti.“

Učitelské platy by se mohly letos zvyšovat až o 15 procent
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i koaliční partneři s navýšením platů pro učitele souhlasí. K výraznějšímu růstu jsou ale zdrženliví. „Teď hledáme peníze na to, abychom platy navýšili alespoň o deset procent,“ uvedl předseda vlády.
„Učitelé by si zasloužili možná i padesátiprocentní navýšení. Je ale otázka, jak rozpočet bude domluven a jaké tam budou priority. Chybí peníze na stavebnictví, obrana by chtěla peníze navíc,“ poznamenal předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Můžeme vydat jen tolik, na co máme,“ dodal ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).
Zvyšovat platy učitelů chce ale i opozice. „I o víc než o patnáct procent, ale z armády půl milionu státních zaměstnanců se musí ti neefektivní propustit,“ konstatoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle předsedy ODS Petra Fialy by se z učitelství měla stát prestižní profese, která přiláká mladé lidi.
Zda se podaří peníze navíc získat, bude jasné možná už ve středu. Koalice bude jednat o zvyšování platů učitelů i o dalších rozpočtových prioritách.