Vědci testují náramek, který má u psychicky nemocných odhalit blížící se záchvat

Náramek, který dokáže rozpoznat blížící se záchvat duševní nemoci. Čeští vědci zařízení testují na pacientech s bipolární poruchou a schizofrenií. Náramek funguje podobně jako chytré hodinky, sleduje lidskou aktivitu a spánek. Odchylky od normálu pak varují lékaře, a ten může reagovat například úpravou medikace. Zařízení se teď testuje, zatím ho nosí asi sto lidí. Do konce roku by jich měl být desetinásobek.

Video Zprávy
video

Nenápadné zařízení připomíná chytré hodinky

V případě bipolární poruchy se u pacienta střídají období s přebytkem energie a následné fáze hluboké deprese. „Jste půl roku hyperaktivní a poté tři měsíce nefungujete absolutně vůbec,“ popisuje příznaky jedna z pacientek.

Samotný pacient ovšem svůj zhoršující se stav rozpozná pozdě, pokud vůbec: „Nějaké malé předobdobí tam je, ale vzhledem k tomu, že medikace zabírá za strašně dlouhou dobu, tak vy to potřebujete zjistit opravdu v rané fázi, abyste si medikaci upravil,“ dodává pacienta.

A právě tady pomáhá zmiňovaný náramek. Cílem výzkumníků totiž je, aby s jeho pomocí lékař zjistil příznaky zhoršujícího se stavu ještě předtím, než vůbec vstoupí do vědomé pozornosti pacienta, vysvětluje psychiatr a výzkumný pracovník Filip Španiel. 

Lékař dokáže i z drobných odchylek spánku rozpoznat blížící se záchvat

Zdroj: ČT24

„U většiny psychiatrických diagnóz je nejzásadnější spánek,“ vysvětluje vývojář ze společnosti Mindpax Jan Novák. Právě poruchy spánku můžou poukazovat na takzvaný relaps ‒ tedy opětovné propuknutí nemoci po klidovém stadiu.

Náramek musí pacient nosit nepřetržitě, nabitý vydrží až devět měsíců. Data pak shromažďuje aplikace v chytrém telefonu a dál je posílá do systému, ke kterému má přístup psychiatr. Systém si všímá drobných odchylek a dokáže předpovědět, že se stav bude pomalu zhoršovat.