Stan proti melanomu vyrostl na pražském Ovocném trhu a má otevřeno v úterý a ve středu od 10 do 18 hodin. V pondělí 24. dubna ho zájemci najdou v Brně a o den později v Ostravě. Více informací je na webu.
Podle přednosty Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petra Arenbergera bylo loni zjištěno 2605 nových případů melanomu a počet každoročně stoupá. Díky prevenci však pacienti většinou přicházejí k lékaři včas a onemocnění se daří vyléčit.
Typickým pacientem je podle Arenbergera muž ve věku 54 let, často se ale objevují případy melanomu i u mladých lidí.

Brífink k letošnímu Stanu proti melanomu
Vyšetření by měli vyhledat především lidé s nízkým fototypem (tedy se světlými vlasy a světlejší kůží), s větším množstvím mateřských znamének, ti, kteří měli onemocnění melanomem v rodině, či tací, kteří pozorují na kůži změny.
Pozor při běhání nebo jízdě na kole
Letošní ročník chce upozornit na to, že by se lidé měli před zářením chránit i při sportu. „Evropské statistiky ukazují, že pro spálení kůže je nejrizikovější jízda na kole a rekreační běh,“ uvedl Arenberger. Lidé by proto měli sportovat mimo polední dobu a chránit se krémem nebo oblečením.
Loni se nechalo ve stanu vyšetřit čtyři tisíce lidí, u kterých odborníci odhalili 38 melanomů a 59 jiných typů rakoviny kůže.
Lidé si mohou nechat prověřit kožní znaménka i v ordinacích kožních lékařů, některé pojišťovny na tato vyšetření přispívají. Všeobecná zdravotní pojišťovna, která je v Česku největší, vydává ročně na léčbu pacientů s melanomem přes 280 milionů korun. Většina z toho je určena na biologickou léčbu, která je u těchto pacientů v posledních letech častější.