Prezident Zeman odvolal velvyslance Borůvku. Doplatil na manželčiny komentáře

Prezident Miloš Zeman odvolal velvyslance ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Karla Borůvku, oznámilo to ministerstvo zahraničních věcí. Borůvka čelil kritice kvůli nevhodnému chování své ženy. Vedení ambasády dočasně převzal Borůvkův zástupce Pavel Bednář.

Karel Borůvka
Zdroj: Ministerstvo zahraničí Autor: Robert Janás

„Na návrh vlády podepsal prezident Zeman odvolání Karla Borůvky z funkce velvyslance ve Švýcarsku,“ uvedlo ministerstvo zahraničí na Twitteru.

Alena Borůvková začala budit pozornost svou aktivitou na sociální síti Twitter, kam psala i desítky hanlivých příspěvků denně.

Jeden z tweetů Aleny Borůvkové
Zdroj: ČT24

V některých případech šlo o osobní a vulgární urážky vůči ministru Lubomíru Zaorálkovi a dalším politikům, státním úředníkům nebo novinářům. Poslední příspěvky se na jejím účtu objevily minulé úterý.

Zrušený účet Aleny Borůvkové
Zdroj: twitter

Zaorálek s Borůvkou o aktivitách jeho ženy opakovaně jednal a nedávno ho na neupřesněnou dobu odvolal z Bernu. „Sdílím názor, že manželka velvyslance nese odpovědnost za prestiž své země tam, kde působí. A pokud manželka dělá ostudu, pak ostudu dělá i velvyslanec,“ uvedl Zeman před několika dny v pořadu TV Barrandov. 

Jako prezident je jediný, kdo může velvyslance odvolat z funkce. Řádné čtyřleté působení velvyslanců mu má vypršet až v létě příštího roku.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24 s Alenou Borůvkovou z dubna 2009

„Tímto považuji tuto kauzu za uzavřenou a může začít proces hledání nového velvyslance ČR ve Švýcarsku,“ napsal na twitteru Zaorálek. Vedení ambasády dočasně převzal Borůvkův zástupce Pavel Bednář.

Borůvka, jeho žena Alena i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek jsou členy ČSSD. Borůvková v minulosti ve straně neúspěšně kandidovala na místopředsednický post. V květnu 2016 českou diplomacii opustila.