... duben, ještě tam budem. Tak tohle letos neplatí, na apríla jako v červnu

V Česku i v první dubnový den padaly teplotní rekordy, v tomto týdnu již počtvrté. Nová maxima ohlásila v sobotu víc než polovina stanic měřících aspoň třicet let. Nejvyšší hodnotu ukázal teploměr v Plzni-Mikulce, kde naměřili 23,7 stupně Celsia. „Současné teploty odpovídají průměrným maximům první poloviny června,“ oznámil na svém webu Český hydrometeorologický ústav.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/digifoodstock.com

„Teplotní rekordy padly přibližně na 55 procentech stanic měřících alespoň 30 let,“ napsali meteorologové. Současnému období by podle nich z hlediska dlouhodobého normálu odpovídaly maximální teploty mezi deseti až čtrnácti stupni Celsia, v sobotu to ale bylo 19 až 23 stupňů. V tomto týdnu teploty překonávaly dosavadní maxima také v úterý, ve středu a v pátek.

Pro stanici Plzeň-Mikulka není dostatečně dlouhá řada měření pro srovnání, protože nefunguje potřebných 30 let. Z dlouhodobě měřících stanic bylo nejtepleji ve Staňkově na Domažlicku, kde 23,2 stupně Celsia o rovné dva stupně převýšilo dosavadní rekord z roku 1990.

Od pondělí přijde ochlazení

Stejnou teplotu jako ve Staňkově ukázal teploměr ve Slezské Ostravě, o desetinu stupně méně bylo v Poděbradech a Plzni-Bolevci. Dalších pět stanic naměřilo rovných 23 stupňů Celsia. Jsou to Neumětely na Berounsku, Vaňov v Ústí nad Labem, Dyjákovice na Znojemsku, Ostrava-Poruba a Karviná.

Na Moravě a ve Slezsku mají teploty podle předpovědi vystoupat vysoko nad 20 stupňů Celsia také v neděli, jinde v Česku meteorologové očekávají maxima od 17 do 21 stupňů. Od pondělí se pak má ochladit.