Čapí hnízdo: Policie bude kauzu prověřovat o půl roku déle

Prověřování kauzy Čapího hnízda se protáhne o půl roku. Česká televize zjistila, že státní zastupitelství prodloužilo policii lhůtu až do září. Jestli někoho obviní nebo případ odloží, měli policisté původně rozhodnout do konce března.

Čapí hnízdo
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

V celé kauze je sporné to, že Čapí hnízdo získalo 50milionovou dotaci pro malé podniky. Přitom dříve tato firma spadala pod obří holding Agrofert. A když po pěti letech skončila lhůta pro dodržování podmínek dotace, tak se firma Čapí hnízdo pod křídla Agrofertu zase vrátila. 

Kvůli kauze proběhla na konci března i mimořádná schůze sněmovny. Babiš na ní zveřejnil, že Čapí hnízdo vlastnily v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky. Dál trvá na tom, že žádný dotační podvod nespáchal. Kauzu označuje za cílenou kampaň, která má vést k jeho konci ve vládě a v politice vůbec.

Někteří opoziční politici ale považují způsob získání dotace za podvod, případně účelové jednání. Případ už vyšetřuje česká policie i Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce s dalšími kroky počkat na výsledky vyšetřování OLAF.

V žádosti o dotaci prý byly nepravdivé údaje 

Server Neovlivní.cz nedávno přišel s tvrzením, že byla žádost o dotaci od počátku podvod. Obsahovala totiž nepravdivé údaje, a tudíž dotace vůbec neměla být udělena. Dokumenty prý dokazují, že žádost o dotaci pro Čapí hnízdo obsahovala nepravdivé údaje především v položce doby splácení bankovního úvěru, který měl pokrýt financování projektu. Bez upravení údajů by ekonomická udržitelnost firmy nevycházela už na první pohled. 

„Už samotné uvedení nepravdivé doby splácení je přitom podle unijních i českých regulí důvodem, aby taková žádost o dotaci byla okamžitě zamítnuta. Stejně jako pochybnosti o ekonomické rentabilitě,“ píše Neovlivní.cz. 

Čapí hnízdo
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Že Čapí hnízdo dotaci z evropských peněz dostat nemá, tvrdily podle serveru tehdy i expertní posudky. Projekt před schválením zpochybnili dva experti najatí středočeským dotačním úřadem, který žádost o padesátimilionovou dotaci vyřizoval. Předložený projekt podle najatých odborníků nebyl ekonomicky životaschopný. 

Podle novinářky Sabiny Slonkové žádost o dotaci úřady vyslyšely proto, že za ní stál právě Andrej Babiš. „Všichni z dotačního úřadu a ze Středočeského krajského úřadu, se kterými jsme mluvili, říkají více či méně otevřeně, že se vědělo, že za tím stojí Andrej Babiš, a to sehrálo roli v dotačním řízení,“ tvrdí Slonková. 

Babiš to ovšem odmítá s tím, že je Slonková bývalá zhrzená novinářka mediální skupiny Mafra. Podle jeho slov o něm bývalí novináři Mafry šíří bludy a lži. „Určitě nešlo o podvod,“ dodal Andrej Babiš.