Tisíce lidí se odškodnění za kolektivizaci zřejmě již nedočkají

Tisíce lidí stále nedostaly peníze za zabavený majetek při kolektivizaci v 50. letech. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky je jejich šance už minimální. Řada družstev, která se měla s farmáři vyrovnat, raději zkrachovala a majetek převedla jinam. Celkem se jedná o miliardy korun.

Video Události
video

Události: Nedobytné restituční pohledávky

Restituentkou, která stále čeká na kompenzaci za zabavený majetek, je například i paní Růžena Jampílková. Jejího otce komunisti před 57 lety zavřeli a rodině zabavili její statek. Kompenzaci od družstva, kterou měla dostat už před více než 10 lety, ale stále nemá. „Ti, co nám to ukradli, tak se nám ještě smějí,“ říká paní Jampílková.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) před rokem a půl slíbil, že se to pokusí napravit. „Budu chtít, aby se k tomu poslanci zemědělského výboru, to znamená všichni poslanci zvolení napříč politickým spektrem, vyjádřili a řekli: je tady vůle státu, pojďte to nějak řešit,“ uvedl Jurečka v říjnu 2015.

V současné době ale ministr svá slova mírní. Situace už podle něj řešitelná není. „Je tady určitá křivda v minulosti, ale bohužel ty zákonné lhůty uplynuly,“ říká nyní. „Tyto peníze a tento majetek měl být na zvláštních účtech. To jako měl opravdu stát zajistit,“ myslí si místopředsedkyně Svazu restituentů Miloslava Pešková.

Nepomůže moc zákonodárná, výkonná, ani soudní

Problém se týká asi deseti tisíc restituentů, kteří měli podle transformačního zákona dostat kompenzaci za svůj majetek už na konci 90. let od zemědělských družstev. „Když vydá soud ve jménu státu rozsudek, tak se má naplnit. Když vydá stát zákon, tak se má taky naplnit,“ dodává Pešková.

Družstva, která se měla s lidmi vyrovnat, ale často skončila v konkurzu a na majetek převedený jinam už restituenti nyní nedosáhnou. Navíc často neuspěli ani u soudů, které pouze konstatovaly, že majetek zmizel. Sama družstva většinou chybu nepřipouštěla. „Pokud se týká nějakého nezákonného postupu, nebo nějakých řečí, že jsme něco ukradli, s tím jako nesouhlasím,“ uvedl již v létě 2003 ředitel společnosti Agrochov František Sedlák.

Ředitel společnosti Agrochov František Sedlák (léto 2003)
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

„Je to vůči těm lidem hodně nespravedlivé,“ říká k celé věci člen zemědělského výboru Petr Bendl (ODS). „V tomto směru to vidím jako velmi složité. Měly by to řešit ty nástupnické organizace, které prokazatelně převzaly ten majetek,“ říká předseda senátního zemědělského výboru Jan Hajda (ČSSD).

Mnoho restituentů se už vypořádání nedožilo. Svaz kritizuje politiky ze všech stran, že se nedohodli na tom, aby poškozené odškodnil stát. Pomoc restituentům totiž slibovala řada poslanců už i v minulých volebních obdobích, nakonec ale neprošel ani jeden z pokusů schválit příslušnou novelu zákona. „Měli by se stydět. Za ty starý lidi by se měli stydět,“ dodává místopředsedkyně Svazu restituentů Miloslava Pešková.