Česko má za sebou další mrazivou noc, nejtepleji bylo na horách

V noci na pátek znovu klesaly teploty na mnoha místech pod minus 25 stupňů Celsia. Nejchladnější noc prožili lidé na jihozápadě Česka. V jihočeských Volarech spadla rtuť teploměru na –28,5 stupně, Jezerní slať na Šumavě hlásila –27,9 stupně.

Video Mráz ve Volarech
video

iReportér Ivo Rolčík: Volary sevřel mráz, v noci spadly teploty na –28,5 °C

Díky inverzi bylo naopak teplo na hřebenech hor, třeba na Labské boudě v Krkonoších bylo jen –3,3 stupně Celsia. Teploty hluboko pod nulou navíc vydrží minimálně do poloviny příštího týdne. Výstrahu před silnými mrazy zrušili meteorologové jen pro Moravskoslezský kraj.

Mrazivé rekordy padly v noci na pátek na 14 procentech stanic, které měří teplotu déle než 30 let. Rekord naměřili meteorologové například v Jindřichově Hradci (–19,5 °C), v Plzni-Bolevci (–18,6 °C) nebo v Brně-Žabovřeskách (–14,9 °C). 

Výstraha před silnými mrazy neplatí jen pro Moravskoslezský kraj 

Teploty hluboko pod nulou vydrží ve většině republiky minimálně do poloviny příštího týdne. Výstrahu před silnými mrazy v pátek odvolali meteorologové jen v Moravskoslezském kraji, kde teploty večer a v noci klesnou k minus devíti stupňům. Ve zbytku země ukážou teploměry až 17 stupňů pod bodem mrazu, ojediněle bude mrznout ještě víc, informoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

„Večer a v noci na sobotu budou na většině území ČR minimální teploty minus 12 až minus 17 stupňů Celsia, ojediněle i nižší. Při nízké oblačnosti, která se očekává zejména v Moravskoslezském kraji, budou teploty kolem minus devět stupňů Celsia,“ uvedli meteorologové v aktuální výstraze. 

Při silných mrazech, ke kterým se na většině země nyní přidal i smog, by měli nemocní lidé, senioři či malé děti omezit pohyb venku. Lidé se mají chránit před prochladnutím teplým oblečením ve více vrstvách, pohybem, teplými nápoji a jídlem. Zrádné je pití alkoholu, který rozšiřuje cévy, čímž se zvyšují tepelné ztráty.

Meteorologové zároveň varují, že mrazy mohou způsobit škody v průmyslu, energetice, přepravě materiálu či zásobování.