Čeští a slovenští letci mají spolupracovat, společně zasáhnou třeba proti uneseným letadlům

Od léta by si měly česká a slovenská armáda pomáhat při ochraně vzdušného prostoru v případech, kdy se země nebudou moci spolehnout na protivzdušnou ochranu Severoatlantické aliance. Se smlouvou v pondělí souhlasila česká vláda.

Cvičení leteckých návodčích
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

Slovenská vláda už s dokumentem vyslovila souhlas. Nyní jej dostanou k posouzení parlamenty a následně prezidenti k ratifikaci. Pokud bude schválena, piloti by mohli zasáhnout i zbraněmi například ve chvíli, kdy by teroristi unesli civilní letadlo a chystali se s ním zaútočit.

Severoatlantická aliance zajišťuje ochranu svého vzdušného prostoru pomocí společného systému protivzdušné obrany (NATINAMDS). České letectvo do něj vyčleňuje dva stíhací letouny Gripen, které jsou poté pod aliančním velením.

Systém je ale podle ministerstva obrany určen výhradně k obraně před vojenskými hrozbami, a nezajišťuje tak obranu před civilními letouny zneužitými k teroristickému útoku. 

„Smlouva upravuje spolupráci v případech, které nelze řešit v rámci systému protivzdušné obrany NATO. Jde především o situace, kdy by se civilní letoun ocitl v rukou teroristů, nebo vzájemnou výpomoc při výpadku schopností vzdušných sil jednoho státu,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Armády si pomůžou při výpadku vlastních sil

O projektu takzvaného společného nebe jednali členové české a slovenské vlády už na dřívějších společných schůzkách. Podle slovenského ministerstva obrany budou Česko a Slovensko i nadále zajišťovat ochranu svého vzdušného prostoru samostatně.

Výpomoc přijde ve chvíli, kdyby třeba podezřelý letoun mířil na území druhého státu nebo kdyby jedna z armád měla potíže kvůli krátkodobému i dlouhodobému výpadku své techniky a personálu.

Letouny Gripen
Zdroj: ČTK
Autor: Josef Vostárek

Česká republika takovou smlouvu s jiným státem nemá. V minulosti podobnou dohodu uzavřela pouze s USA kvůli summitu NATO, který se v Praze konal v listopadu 2002. Umožňovala, aby americké vzdušné síly v případě potřeby zasáhly nad českým územím.

Vláda koupí do gripenů terminály na utajenou komunikaci 

Slovenské stíhací letectvo má ve výzbroji ruské bojové letouny MiG-29 a vyjednává se se Švédskem o možnosti koupě nebo leasingu gripenů. Česká armáda používá stíhačky JAS-39 Gripen, do kterých koupí terminály, které zajistí utajenou datovou komunikuaci.

Za 15 přístrojů zaplatí bez DPH 150 milionů korun. Smlouva o dodávce terminálů MIDS bude uzavřena přímo s vládou USA. Až armáda gripeny Švédsku vrátí, terminály využije v jiných strojích.