Místo činu: --- . Kriminalita v Česku klesá už tři roky v řadě

Počet trestných činů spáchaných v České republice pravděpodobně potřetí za sebou klesne. Za jedenáct měsíců letošního roku jich policisté evidovali přes 204 tisíc, v loňském roce šlo za stejné období o 230 tisíc případů.

Kriminalita v Česku naposledy vzrostla o sedm procent na více než 325 000 trestných činů v roce 2013, kdy se na tom svými důsledky podílela i amnestie, kterou vyhlásil před odchodem z funkce prezident Václav Klaus. Více než polovinu pachatelů totiž tvořili recidivisté.

Už v roce 2014 ale kriminalita klesla o víc než jedenáct procent na 288 660 trestných činů, loni se propadla o dalších čtrnáct procent na 247 628 trestných činů (v posledním měsíci loňského roku tak šlo zhruba o sedmnáct tisíc případů).

Důvody zlepšení? Konjunktura i lepší ochrana budov

Podle policie za zlepšení situace v loňském roce mohl ekonomický růst, klesající nezaměstnanost, zlepšující se životní úroveň nebo lepší zabezpečení objektů. Trend navíc podle všeho pokračuje i letos, protože od ledna do konce letošního listopadu se kriminalita meziročně snížila zhruba o jedenáct procent. Proti loňsku tak zatím klesl počet násilných trestných činů, krádeží nebo vloupání:

  • Počet vražd klesl o 15 na 127.
  • Počet násilných trestných činů se snížil ze zhruba 14 660 na 13 400.
  • Případů vloupání je šestadvacet tisíc oproti dvaatřiceti tisícům za jedenáct měsíců roku 2015.
  • Počet hospodářských činů klesl o dva tisíce na necelých téměř sedmadvacet tisíc.

Nižší je pak podle statistik, které zveřejnilo policejní prezidium, i finanční dopad; zločinci letos podle policejních údajů zatím způsobili škody za zhruba 23,6 miliardy korun, což je o dvě miliardy méně než loni.