V úterý po díkůvzdání daruje každý. Ke dni dárců se připojuje i Česko

Česko se letos poprvé připojilo k celosvětové akci Giving Tuesday, tedy Dárcovské úterý. Pořadatelé vyzývají k dobročinnosti, ať už jde o darování peněz nebo dobrovolnou činnost. Vybrané peníze půjdou na podporu vážně nemocných či handicapovaných lidí, k akci se letos v Česku připojila například Nadace Jedličkova ústavu nebo Národní ústav pro autismus.

Video Studio 6
video

Studio 6: Den darování a dobrovolnictví

Dárcovské úterý má kořeny v Severní Americe a souvisí s termínem díkůvzdání. To bývá v USA čtvrté úterý v listopadu, následuje tzv. černý pátek, který již má svoji tradici i v Česku, a úterý po díkůvzdání je potom věnované dárcovství.

Podle výkonné ředitelky Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlové je dárcovský den velmi populární.

V Česku podpořil první ročník Dárcovského úterý například Ruda Pivrnec, v zahraničí ho podporují nemenší celebrity, například Bill Gates nebo Mark Zuckerberg. Organizátoři věří, že Čechy den dárcovství zaujme.

„Svátek má za sebou tradici, má zvučné jméno ze zahraničí. Ne nadarmo se slaví v úterý, které je v ČR nejštědřejším dnem v týdnu. Předchází adventu a navozuje vánoční atmosféru,“ podotkla Lucie Mádlová.

Video Události
video

Události: Charitativní organizace získávají peníze i prodejem triček nebo kalendářů

Na Dárcovském úterý se podílejí například Nadace Jedličkova ústavu, Klub nemocných cystickou fibrózou nebo Národní ústav pro autismus. Lidé se ale mohou zapojit i osobní iniciativou. „Můžeme se zapojit jako jednotlivec, firma, škola, nezisková organizace. Můžeme darovat peníze, svůj čas, zkušenosti nebo jenom upéct koláč,“ nastínila Lucie Mádlová.

Výkonná ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová uvedla, že drobní dárci, firmy, nadace a fondy v Česku věnovali loni na prospěšné účely téměř sedm miliard korun. Dodala, že bez českých nadací by chyběla například podpora rané péče, komunitního plánování či tématu pěstounství.

Štědrost alespoň části lidí v Česku potvrdil také malý průzkum, který provedla nezisková organizace Lata, jež zajišťuje tzv. vrstevnickou podporu, v Praze. „Překvapilo nás, že 60 procent Pražanů někdy něco darovalo, ať už poslali DMS nebo si něco koupili na ulici. Potenciál v lidech určitě je,“ upozornila ředitelka organizace Markéta Ježková.