Centrum Prahy rozzářila vánoční dominanta. Start trhů sledovaly tisíce lidí

Rozsvícení přes 22 metrů vysokého stromu odstartovalo vánoční trhy na Staroměstském náměstí v centru Prahy. Výzdobě tentokrát dominují zlatobílé barvy s červenými prvky. Samotné rozsvěcování trvalo za doprovodu hudby několik minut.

Letošní výzdobě dominuje zlatá s červenou
Zdroj: ČTK

Samotné rozsvěcování trvalo za doprovodu hudby několik minut. Dnes se bude ještě třikrát opakovat. Praha před rokem změnila způsob rozsvěcení zejména kvůli velkému zájmu přihlížejících a rovněž kvůli bezpečnosti.

Na náměstí se vydaly tisíce lidí, a to jak Pražanů, tak turistů, vydali se sem rodiny s dětmi i rodiče s kočárky. Zaplněná byla ústí ulic, které na Staroměstské náměstí vedou, a zaplněné bylo také náměstí Franze Kafky, odkud je vánoční strom průhledem mezi domy a kostelem svatého Mikuláše vidět.

Oproti loňsku se na trhu změnilo uspořádání stánků, které letos tvoří vánoční hvězdu. Výzdoba trhů vychází z lidových motivů a dekorací. Stánky a náměstí jsou vyzdobeny perníčky, šiškami a dalšími přírodními materiály. Umístěn je tu betlém a lidé mohou vidět i živá zvířata. „Máme připraveno trojnásobné množství stromků, až padesát, a tři tuny čerstvého jehličí, aby přírodní materiály byly v prostoru znát,“ řekla již v pondělí Michaela Valentová z firmy S.O.S. Dekorace, která výzdobu vytvořila.

V rohu náměstí je pódium. V jeho přední části bude jakási forbína, která přes den poslouží k posezení nebo se tu budou konat rukodělné dílničky pro děti. Pódium pak bude centrem silvestrovské akce.

Výběr provozovatele trhu provázely potíže. Praha na jaře vypsala soutěž na firmu, která měla nahradit Taiko, jemuž v srpnu skončila smlouva. Vítězem se stalo opět Taiko, a to v polovině srpna, vedení města výsledek soutěže schválilo 11. října.

Za pronájem bude Taiko podle nové smlouvy ročně platit čtyři miliony korun a smlouva je na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou jednoho roku. Taiko pořádalo trhy od roku 2004, před dvěma lety dostalo od města k původní smlouvě výpověď.

Svůj vánoční strom už mají také v Hradci Králově nebo v Brně:

Video Bez komentáře: V Brně se rozsvítil vánoční strom
video

Bez komentáře: V Brně se rozsvítil vánoční strom

Vánoční strom v Hradci Králové
Zdroj: ČTK