Auta přecházejí na zimní obutí, servisy jedou na plné obrátky

Pneuservisy povolávají do práce posily, přijít musí i technici, kteří by jinak měli volno. Ani to ale nestačí a čekací doby jsou někde delší než týden. V Česku právě probíhá každoroční akce zvaná přezouvání pneumatik. Na vybraných silnicích jsou zimní gumy od listopadu povinné, jinde záleží na povětrnostních podmínkách. 

Video Události
video

Události: Přezouvání letních pneumatik

Objednací lhůty do pneuservisů například na Karlovarsku jsou momentálně týden až dva. Potvrdil to vedoucí jednoho z nich Jan Podojil. Podobné jako v Karlových Varech je to podle něj i v okolí. 

Na rozdíl od letních jsou zimní gumy mnohem měkčí a lépe přilnou k silnici. Dobře také odvádějí rozježděný sníh.

Podle průzkumu serveru Pneumatiky.cz bude mít na začátku listopadu přezuto na zimní gumy 82 procent motoristů. To je o tři procentní body více než loni a nejvíce od zavedení této povinnosti před pěti roky. 

Zhruba tři procenta motoristů přezouvání neřeší a jezdí celý rok na letních, zimních nebo celoročních pláštích a zbylých 15 procent na zimní pneumatiky přezuje až podle počasí.

 

V případě havárie s letními pneumatikami na sněhu můžou pojišťovny odmítnout uhradit škodu. Jak říká dopravní specialista Bohumil Oslík, jízda s takovým autem je přestupek.  

Dopravní specialisté radí přezout zimní pneumatiky, už když teplota klesne pod 7 stupňů Celsia a jen prší. Bez ohledu na předpisy můžou zabránit nehodám.

Například karlovarští policisté vyjeli od počátku měsíce října k více než 1600 nehod. Přitom u více než poloviny z nich hrála podstatnou roli právě mokrá vozovka, uvedla mluvčí Policie Karlovarského kraje Kateřina Böhmová. Kromě sněhu, ledu a vody policisté na podzim varují i před velkým množstvím napadaného listí.

V zahraničí se ustanovení o povinnosti mít zimní pláště liší. Slovensko, Polsko, Německo, Francie nebo Švýcarsko sice nemají pevné datum pro povinnou výměnu, motorista však musí mít přezuto, pokud panují zimní klimatické podmínky.

V Itálii platí odlišná situace pro Alpy (povinné zimní gumy od 15. října do 15. dubna) a pro zbytek území. V Rakousku platí, že od 1. listopadu do 15. dubna musí být vozidla vybavena zimními pneumatikami, pokud to povětrnostní podmínky vyžadují.