Dráhy přidají přes sto spojů denně. O trať Praha–Brno se přetahují s Jančurou

Z Prahy rychleji do Lince i do Starého Města u Uherského Hradiště. S novými jízdními řády Českých drah se některé spoje zrychlí, některé také přibydou. Dopravce plánuje, že od 11. prosince vypraví 7016 vlaků denně, což je v meziročním srovnání zhruba o 117 spojů denně více. Poroste ale jízdné, u vzdáleností do 120 kilometrů má být vyšší o korunu, u větších vzdáleností pak do čtyř korun.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Pavel Němeček

Mezi největší změny nového řádu patří zavedení nových expresních spojů na mezinárodní trase Praha – České Budějovice – Linec. Cestujícím z Prahy do Lince to přinese téměř hodinové zrychlení na čtyři hodiny a pět minut. Další změnou je zavedení přímých vlaků z Ostravy do Zvolena přes Banskou Bystricu.

Ve vnitrostátní dálkové dopravě mezi největší změny patří zrychlení cest například do Luhačovic a Starého Města u Uherského Hradiště. Vlaky budou nově jezdit až 160kilometrovou rychlostí a projedou dosavadní zastávky v Července, Mohelnici a v Zábřehu na Moravě.

Cestovní čas mezi Prahou a Starým Městem se u nejrychlejších spojů zkrátí téměř o půl hodiny na tři hodiny a 18 minut a mezi Prahou a Luhačovicemi téměř o 20 minut, na čtyři hodiny a 25 minut. 

Jak pojedou vlaky mezi Prahou a Brnem?

Přestože většina jízdních řádů na příští rok je už sestavena, chybí rozvrh trati mezi Prahou a Brnem, což je trasa, o niž má kromě Českých drah zájem podnikatel a majitel dopravní společnosti RegioJet Radim Jančura.

Rozhodnutí o tom, který dopravce a v kolik hodin bude na trase od prosince jezdit, záleží na správci železniční infrastruktury, Správě železniční dopravní cesty. Ta má podle mluvčího Marka Illiaše pro uzavření jízdního řádu ze zákona čas do konce listopadu.

Se změnami v jízdních řádech ale přichází i změny v cenách jízdného. Jde o první zdražení po dvou letech a bude se týkat především obyčejného jízdného včetně zpátečních jízdenek a traťových jízdenek. Například cena obyčejné jízdenky z Prahy do Benešova (49 km) bude stát 76 korun místo 75 korun a cena obyčejné jízdenky z Prahy do Karlových Varů (236 km) se zvýší o dvě koruny ze současných 323 korun na 325 korun, uvedly České dráhy. Celkově dráhy ceny zvýší o 0,7 procenta.

Bez zdražení zůstanou poplatky za pořízení zákaznické In Karty, ceny celodenních síťových jízdenek, skupinových víkendových jízdenek, rezervací nebo dovozného za přepravu psů, jízdních kol a objemných zavazadel.

Předprodej jízdenek s rezervacemi na nový jízdní řád zahájí společnost od 1. listopadu. Předprodej po internetu prostřednictvím e-shopu pak během listopadu. Jízdenky bez rezervace konkrétního místa je možné kupovat na pokladnách ČD od poloviny října.