Adopce dítěte homosexuálního partnera? Přelomový návrh má na stole vláda

Možnost osvojit si dítě svého registrovaného partnera nebo partnerky má přinést novela zákona, kterou v pondělí projedná vláda. Normu tentokrát předkládají ministři spravedlnosti a pro lidská práva. Narazí ale na odpor lidoveckých kolegů. V homosexuálních párech v Česku vyrůstá asi tisícovka dětí. Žijí přitom v situaci, kdy je rodičem se všemi právy a povinnostmi vždy jen jeden z dvojice.

Video Události
video

Sobotkova vláda projedná adopci dětí homosexuálními páry

Netradičním rodinám by měla usnadnit život změna zákona umožňující osvojování dětí v registrovaných partnerstvích. Podle posledního průzkumu by tuto možnost pro gaye a lesby povolilo 62 procent lidí.

„Návrh se týká pouze registrovaných párů, ne těch co žijí v neformálním svazku. Umožnil by, aby ten z partnerů, který se podílí na výchově dítěte, které je biologickým dítětem partnera, si ho mohl osvojit. Je to obdoba toho, kdy v manželství si manžel osvojuje nevlastní děti, které má manželka z předchozího manželství nebo vztahu,“ vysvětluje náměstkyně ministra pro lidská práva Martina Štěpánková.

Průzkum: Gayové a lesby by měli mít právo adoptovat děti partnera/partnerky
Zdroj: ČT24

Na vládě ale předlohu nepodpoří lidovečtí ministři. „My se domníváme, že současná právní úprava všechny cíle, o které jde, už umožňuje. A pokládáme to za nadbytečnou právní úpravu,“ podotkl vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Naopak hnutí ANO je jiného názoru. „Myslím si, že to je volba každého a já s tím problém nemám,“ prohlásil ministr financí Andrej Babiš. Pro návrh chce hlasovat ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Jiří Dienstbier (ČSSD). „Doufám, že návrh získá podporu, protože minimálně devět členů vlády se připojilo k této iniciativě,“ podotkl.

Video Studio 6
video

Adopce dětí registrovanými partnery?

Stejný záměr se snažila prosadit také skupina poslanců. Dva roky trvalo, než se sněmovna začala normou zabývat. Předkladatel vládní verze doufá, že teď to bude rychlejší. „Jde především o práva dětí a myslím si, že v tomto smyslu by snad ani neměl být rozdíl u jednotlivých politických stran,“ konstatoval Dienstbier. 

Úplně proti nejsou ani komunisté. „Není to předmětem našeho politického programu. Tady jde o osobní názor každého z poslanců. Většina v klubu s tím úplně velký problém nemá,“ sdělil šéf KSČM Vojtěch Filip.

Ohledně práva párů stejného pohlaví na výchovu dětí padlo nedávno průlomové rozhodnutí u Ústavního soudu. Petr Laně žijící v registrovaném partnerství si stěžoval, že ho úřady právě kvůli tomu odmítly zapsat do seznamu žadatelů o osvojení dítěte z ústavní péče. Podle soudu to byl diskriminační přístup. Gayům a lesbám se tak otevřela cesta k individuální adopci.