Armáda a veteráni si připomněli výročí bitev druhé světové války. Bojovali na Dukle i u Dunkerque

Zástupci armády a válečných veteránů si dnes v Praze připomněli výročí bitev druhé světové války, kterých se zúčastnili českoslovenští vojáci. Před 72 lety se první československé jednotky společně se sovětskými vojáky probojovaly v krvavé bitvě na Dukle na československé území. Ve stejné době se Československá samostatná brigáda zapojila do obléhání francouzského přístavu Dunkerque. Od bojů na Středním východě uplynulo 73 let.

Video Setkání veteránů
video

Od bitvy na Dukle uplynulo 72 let

Boji na Dukle prošel i volyňský Čech Václav Kuchynka, současný místopředseda Československé obce legionářské. „Náš návrat za hranice Československa byl opravdu hodně krvavý a boje byly velmi těžké. To byla skutečná válka,“ řekl novinářům. Dnešní účast vojáků na zahraničních misích označil za zcela něco jiného. „Proti frontovým událostem to je jenom taková vycházka,“ poznamenal.

Karpatsko-dukelská operace sovětské armády měla podpořit Slovenské národní povstání. V operaci bojovalo na sovětské straně přes sto tisíc vojáků proti asi stejně početné německé armádě. Akce trvala dva měsíce a vojska dobyla první postavení německé armády na československém území 6. října. Během vojenské operace padlo u Dukly kolem 20 tisíc vojáků Rudé armády. Ztráty československé jednotky, která měla v té době 16 tisíc vojáků, dosahovaly zhruba dvou tisíc mužů. Další tisíce utrpěly zranění.

Českoslovenští vojáci útočili na dobře připravené obranné pozice Němců. „Byli jsme strašně v nevýhodě. Němci už měli vybudované pevnůstky, zákopy a my jsme vždycky útočili na otevřeném prostranství,“ poznamenal Kuchynka. „Proto se tam muselo útočit silou a masou lidí,“ dodal.

Z mlhy na mě zaútočil německý tank, vzpomíná veterán

Kuchynka do 1. československého armádního sboru vstoupil na jaře 1944. Protože se podle svých slov vyučil jako elektrikář, v armádě sloužil jako radista. Při výcviku byl vycvičen jako výsadkář. „Počítalo se s námi, že budeme vyhozeni do týlu nepřítele,“ řekl. „Paragánský“ výcvik se mu později hodil při střetnutí s Němci u vesničky Wrocanka.

„Bylo to v noci, mlha. Náčelník říká: ‚Člověče, já slyším z mlhy německé hlasy',“ poznamenal Kuchynka. Byl proto vyslán na výzvědy. Než se ale k nepříteli dostal, mlha se zvedla a Němci zahájili útok. „Zaútočili minomety kobercovou palbou, přišpendlili nás k zemi. Z ničeho nic z mlhy na mě vyrazil německý tank a chtěl mě pásem zlikvidovat,“ popsal Kuchynka dramatické okamžiky. „V posledním momentě jsem se jako vyučený paragán kotoulem vymrštil. Ale co se pak stalo, nevím. Dostal jsem ránu do hlavy. Probudil jsem se až v bažině mezi kládami a byl jsem živ,“ podotkl. Se smíchem dodal, že nejhorší byla ztráta kalhot v bažině. „Byl jsem napůl nahý,“ poznamenal. Oblečení mu pak pomohli sehnat kamarádi.

Kuchynkovi vadí, že děti ve škole se často o událostech druhé světové války učí jen okrajově. „Děcka budou o tyto události ochuzeni,“ řekl s tím, že český národ už trochu zapomíná na minulé události.

Českoslovenští veteráni si boje na Dukle ve čtvrtek připomínali přímo na místě na Slovensku. Podle Kuchynky se už okolí výrazně proměnilo. „Tenkrát tam nebyl skoro žádný les. Dnes tam jsou velké stromy,“ řekl.