Číňané hledají v Česku dobrodruhy, kteří jim před 60 lety pomohli se statkem

Uplynulo už šedesát let od chvíle, kdy pomáhalo osm československých dobrodruhů zúrodnit bažinatou krajinu v čínské provincii Che-pej a vybudovat tam česko-čínský statek družby, z něhož je nyní výdělečný podnik. Jeho vedení teď hledá průkopníky, aby je odměnilo, nebo alespoň našlo jejich příbuzné. Už se podařilo objevit syna tehdejšího vedoucího skupiny.

Čechoslováci, kteří pomáhali Číňanům
Zdroj: ČT24

Skupina Čechoslováků odjela v roce 1956 do Číny na několik měsíců, někteří ale zůstali déle. V té době Číně vládl diktátor Mao Ce-tung, jenž obyvatelstvo testoval nejrůznějšími kampaněmi, které mimo jiné vedly k destabilizaci průmyslu i zemědělství. „ …Podařilo se nám obhospodařit naprosto nehostinný kraj. Proto si práce Čechů tak vážíme,“ podotkl ředitel čínského statku a zóny Čung-ťie Adams Liu.

Statek je v současné době prvním mezi třemi tisíci obdobnými podniky v Čínské lidové republice. V provincii Che – pej jde o nejlepší takzvanou rozvojovou zónu. Finance proto tomuto polostátnímu podniku nechybí - kromě zemědělství se věnuje i těžbě a zpracování ropy.

Video Události
video

Vedoucí čínského statku hledá v ČR pomocníky z dob Maa

Číňané se teď rozhodli poděkovat někdejším podporovatelům. Liuovi pomáhá v pátrání po Česku i český sinolog Tomáš Havran Jirsák. Po roce hledání v archívech, úřadech a ambasádách se mu podařilo najít stopu, kterou je syn Vladimíra Nadrazského - jednoho z vedoucích tehdejší výpravy.

Ten vzpomíná, jak jeho otec spolu s dalšími Čechoslováky odjel učit místní Číňany s celkem 35 traktory, kombajny a dalšími zemědělskými stroji. „Byla tam chudoba. Když tam přijeli, dary - stroje dovezli v krabicích a lidé si je tam rozebrali a bydleli v nich,“ podotkl Nadrazský.

Jeho otec zůstal v Číně rok a dostal se tak na místa pro většinu lidí nedostupná. „Onemocněl nějakou nemocí. Jelikož si ho vážili, dostal se až do Tibetu, kde ho vyléčili meditací a ukázali mu kláštery,“ uvedl Nadrazský, který otcovu cestu zopakuje. Číňané ze statku ho totiž do statku pozvali na oslavy 60 let od vzniku.