Věková hranice pro kastraci by mohla klesnout na 21 let. Ombudsmanka je proti

Věková hranice pro kastraci by se mohla snížit z 25 na 21 let. Návrh podpořila vláda. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) uvedl, že kastrace se budou dál provádět jen na žádost pacienta. Novela má také zajistit lepší dohled nad lidmi v ochranném léčení.

Podle Němečka umožní snížení věkové hranice pro kastraci lépe chránit případné oběti. Novela navíc umožní provést chirurgickou kastraci i těm pacientům, kteří dosud nespáchali sexuálně motivovaný trestný čin, ale jsou vážné důvody, proč se domnívat, že tento čin v budoucnosti spáchají.

Omezení sexuálního pudu se nyní provádí léky, které pacient ale může vysadit, a pud se obnoví. Druhou možností je nevratná operace, kdy se odstraní hormonálně aktivní část varlat. Evropská komise ale Česko za chirurgické kastrace dlouhodobě kritizuje. V řadě zemí Evropy jsou zakázané.

Proti novele je i ombudsmanka Anna Šabatová. Pacienti podle ní v 21 letech ještě nejsou schopni posoudit všechny důsledky zákroku. Už dříve navíc upozornila, že lidé s kastrací dávají mnohdy souhlas ve chvíli, kdy jsou v nařízené ochranné léčbě, a v zákroku tak vidí jedinou možnost, jak se dostat ven.

Sexuologové kastrace podporují

Sexuologická společnost ale chirurgické kastrace podporuje. Podle jejího vědeckého sekretáře profesora Petra Weisse se po zákroku dopustí sexuálního zločinu čtyři procenta pacientů, při útlumu léky 17 procent.

Ne všichni nebezpeční sexuální delikventi navíc mohou být léčeni účinnými medikamenty. „V některých případech je nesnášejí nebo mají velmi nežádoucí vedlejší účinky… Když také někomu deset let podáváte hormony, tak je kastrace možná menším zlem,“ řekl České televizi sexuolog Jaroslav Zvěřina. 

Video Zvěřina: Některé sexuální delikventy nelze medikamenty léčit
video

Zvěřina: Některé sexuální delikventy nelze medikamenty léčit

K argumentu, že jen dvě země v Evropě chirurgické kastrace povolují, Weiss uvedl, že v řadě zemí se neprovádějí prostě proto, že tam žádná specializovaná sexuologická léčba pro tyto lidi neexistuje. „Jsou ale země, jako například USA, kde se využívá této možnosti u sexuálních delikventů, ani nemusejí být deviantní v mnohem širší míře,“ dodal.

Kastraci delikventů upravila v roce 1970 vyhláška, od dubna 2012 ji zákon zakázal provádět u lidí mladších 25 let, ve vazbě a ve vězení. V letech 2000 až 2010 ji podstoupilo 80 pacientů. Vláda v roce 2012 odmítla chirurgické kastrace zastavit s odůvodněním, že jsou alternativou celoživotního uzavření v ústavu a dělají se jen po svobodném rozhodnutí.

Novela zavádí i ochranu veřejnosti před potenciálně nebezpečnými pacienty. Poskytovatelé, kteří zajišťují ochranné léčení, budou mít nově povinnost hlásit policii, že pacient nenastoupil k léčbě. Hlásit budou muset i to, že se pacient z nemocnice svévolně vzdálil nebo že nedochází na pravidelné kontroly.