Libanon pustil z vazby Fajáda. Muže, kterého Česko odmítlo vydat do USA

Libanonec Alí Fajád, o jehož vydání žádaly Česko Spojené státy, je na svobodě. Pustili ho z vazby v Bejrútu. České televizi poskytl informaci Jan Švarc a potvrdil Vladimír Řičica, advokáti, kteří Fajáda zastupovali před českými soudy. V podvečer ČT potvrdil propuštění i libanonský advokát Kamal Alhaf.

Video Libanonec Alí Fajád je na svobodě
video

Libanonec Alí Fajád je na svobodě

Není zatím jasné, zda Fajádovo propuštění z vazby znamená kompletní zproštění viny. Jeho libanonský advokát také neví, co bude Alí Fajád dále podnikat. „Od teď je to svobodný člověk. O jeho dalších krocích nemám žádné informace,“ uvedl Kamal Alhaf.

Fajáda s Chálidem Marabím a Faouzim Jaberem zadrželi v dubnu 2014 čeští policisté. Spojené státy žádaly o jejich vydání, viní je ze zamýšlené spolupráce s teroristy. Tvrdí, že muži chtěli prodat kokain a zbraně agentům amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.

V případě Fajáda a Marabího to ale ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO na začátku letošního února zamítl. Podle všeho jejich nevydání do USA souviselo s propuštěním pěti unesených Čechů z Libanonu.

Rozhodnutí nevydat Fajáda a Marabího zdůvodnil Pelikán tak, že se rozhodoval na základě povahy skutku i zpravodajských informací, které nemůže konkretizovat. Ministrův krok ostře kritizovalo americké velvyslanectví v Praze. Pelikán sice nepotvrdil, že Fajádovo propuštění souviselo s návratem pěti unesených Čechů do vlasti, spojitost případů ale připustil ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Pět Čechů, mezi nimiž byl Fajádův advokát či příslušník české vojenské tajné služby, zmizelo v Libanonu loni v červenci. Když se vraceli vládním speciálem zpět do Česka, byli Fajád s Marabím propuštěni z vazební věznice. V případě Jabera, který je z Pobřeží slonoviny, rozhodl na konci února ministr Pelikán, že do USA vydán bude. Podle deníku Právo se tak už stalo.

„V tuto chvíli nevíme, jestli po propuštění z vazby bude Fajád dál vyšetřován na svobodě, nebo zda bude obvinění zproštěn. To se podle advokáta Řičici dozvíme nejspíše v dalších dnech,“ uvedl reportér ČT Milan Brunclík.