Roztroušená skleróza může ochromit i děti, těm pomáhá biologická léčba

V Česku žije asi padesátka dětí s roztroušenou sklerózou. Zánětlivé onemocnění nervového systému, které se nedá vyléčit, ale jen zastavit, je sice typičtější ve vyšším věku, právě u dospívajících a mladých lidí je ale včasná léčba zásadní. První projevy chronické nemoci u svých dětí přitom rodiče často hned nerozpoznají. Velkou pomocí ale všem nemocným může být biologická léčba.

Video Události
video

Roztroušená skleróza může ochromit i děti, těm pomáhá biologická léčba

V českém registru je téměř osm tisíc pacientů s roztroušenou sklerózou. Nejčastěji třicátníci a čtyřicátníci. Je v něm 32 dětí a mladistvých. Vůbec nejmladšímu diagnostikovali lékaři nemoc ve třech letech. Registr pacientů s roztroušenou sklerózou eviduje jen ty s biologickou léčbou.

A právě ta může být velkou pomocí. Jak biologická léčba funguje, popsala Dana Horáková, lékařka RS centra VFN v Praze. „My neumíme opravit nervové buňky, my umíme na začátku zastavit ten zánět, a to čím dřív, pokud je nervový systém ještě v pořádku, tím líp,“ říká lékařka.

U dětí je těžké nemoc poznat

Biologická léčba pomáhá i dětem. Rodiče, ale často ani pediatři přitom u malých dětí nemusí hned poznat, že se jedná právě o toto onemocnění, což potvrdil i neurolog Fakultní nemocnice Plzeň Radomír Taláb. „V první fázi je obtížné odlišit, jestli je to první ataka RS, nebo jiné demyelinizační onemocnění centrálního nervového systému,“ řekl.

Zbystřit by rodiče měli, pokud se u jejich potomků objeví některý z příznaků, jako je mravenčení, nečekaná únava, ale hlavně problémy s viděním. Tak jako před lety u Anny Slovákové. U té se nejdříve lékaři obávali, že za jejími problémy stojí nádor mozku. Ani ne osmnáctileté slečně se najednou zhoršil zrak a začala vidět rozmazaně. Až po rezonanci zjistila, že má roztroušenou sklerózu. „Můj bratr mi vyjel všechna fakta o tom, co ta nemoc způsobuje, co to znamená, tak jsem si vlastně připadala jako vítěz,“ popsala.

Co je to roztroušená skleróza?

Pacienti s roztroušenou sklerózou v počátcích nemoci a mimo období záchvatů vypadají zdravě, mnohdy proto není pro ně těžké nemoc tajit. „Pro tuto nemoc je typické střídání období záchvatů a období zdánlivého klidu. Lidé trpí zvýšenou únavou,“ popsala lékařka Dana Horáková.

Na podprou léčby se po celém světě organizuje velká spousta akcí. Jednou z nich je i MaRS. 24hodinový maraton s roztroušenou sklerózou je celostátní sportovně osvětovou kampaní v oblasti roztroušené sklerózy, které se aktivně účastní pacienti, fyzioterapeuti, lékaři a široká veřejnost po celé republice. MaRS má za cíl motivovat diagnostikované s roztroušenou sklerózou ke zdravému životnímu stylu a pravidelnému pohybu a působit osvětově na širokou veřejnost.