Policie draží zabavená auta. Při úspěchu plánuje stovky aukcí ročně

Policie České republiky chystá další aukci. Půjde o druhé kolo prodeje vozidel, které byly zabaveny z důvodu trestné činnosti. Sklady s takovým majetkem jsou totiž přeplněné a policie by ráda snížila náklady za jejich údržbu. Pokud bude mít dražba úspěch, bezpečnostní složky jich plánují až stovky za rok.

Video Studio 6
video

Policie: Chceme vyprázdnit sklady

Primární důvod dražby není získání financí, ale to, že uchovávat majetek z trestné činnosti je poměrně nákladná záležitost. Policie tak zvolila cestu, kdy se věci prodají za cenu, která je obvyklá a udrží tak jejich hodnotu.

Osud peněz vytěžených z prodeje závisí na rozhodnutí soudu. Finance buď mohou propadnout do státního rozpočtu, avšak existuje i druhá varianta, kdy se výtěžek daruje poškozeným z trestné činnosti. Pokud ale dojde ke zproštění viny obžalovaného, finance za prodaný majetek se mu vrátí v plné výši.

Každý zákazník vítán

Dražby na Aukro.cz se může zúčastnit kdokoliv, není ničím omezena. Policie zvolila právě tento portál, který podle jejích slov zajistí, aby se o akci opravdu dozvědělo co nejvíc lidí. Na spuštění celého projektu se pracovalo dva roky. Napoprvé se prodalo devět z deseti nabízených aut.

Prodejem aut to nekončí, momentálně se jedná také o zahájení aukce elektroniky taktéž pocházející z trestné činnosti. Pokud vše klapne, jak má, a o událost bude zájem, plánuje policie uskutečnit ročně až stovky aukcí. V zahraničí už je tato praxe běžná.