Důchodová komise se nedohodla na vyšší valorizaci penzí

Až pětina důchodců by se v průběhu příštích 10, 15 letech mohla ocitnout pod  hranicí chudoby, pokud by se nezměnil výpočet valorizace jejich důchodů. Uvedl to předseda odborné komise pro důchodovou reformu Martin Potůček. Nyní je to sedm, osm procent důchodců. Komise ve čtvrtek jednala o vyšší valorizaci penzí - o půlku růstu reálných mezd místo třetiny a o růst nákladů důchodců. Nakonec záměr nepřijala a vládě ho zatím nepředloží. Nenašla dost hlasů, na jednání nepřišel dostatečný počet členů.

Video Události
video

Události: Jak valorizovat důchody

Návrh podpořilo sedm členů komise, tři byli proti a tři se zdrželi. Pro schválení je potřeba nadpoloviční většina z 21 hlasů. Pokud by se ale valorizace neupravila a nebyla vyšší, dál by se rozevíraly nůžky mezi příjmy důchodců a ostatních, uvedl Potůček. 

„Důchodci neparticipovali na růstu blahobytu společnosti tak, jak by odpovídalo růstu jejich životních nákladů,“ uvedl Potůček. Dodal, že při dosavadní valorizaci by do budoucna navíc klesl podíl výdajů na penze na HDP z nynějších asi devíti procent na sedm procent.

Nároky na státní rozpočet

S požadavkem na zvedání penzí o polovinu růstu reálných mezd a růst cen důchodců přišla Rada seniorů ČR. Její šéf Zdeněk Pernes už dřív řekl, že by takový model byl spravedlivější. Výraznější valorizace by zvedla výdaje z rozpočtu na penze. Kdyby se důchody nově zvyšovaly o růst nákladů důchodců a o polovinu růstu reálných mezd, podle propočtů ministerstva práce by to stálo ročně proti nynějšímu způsobu přidávání asi 2,9 miliardy navíc. Podle Pernese se s takovou částkou dokáže státní pokladna vypořádat.

Starobní důchod pobíralo na konci prvního čtvrtletí podle údajů České správy sociálního zabezpečení 2,38 milionu lidí. 

Vláda chce vyšší pravomoci

Na začátku května sněmovna schválila novelu, která by vládě umožnila zvyšovat důchody nad zákonný rámec; v případě, že by byl jejich růst podle pravidel velmi nízký. Vláda chce dále obnovit možnost zasáhnout do výpočtu penzí.

Penzisté už si letos v únoru vybrali jednorázový příspěvek 1200 korun. Momentálně se však připravuje novela, která by umožnila na základě stávajících pravidel určit nějakou částku, a pokud by s ní vláda nebyla spokojena, mohla by ji ještě navýšit.

V příslušném zákoně je zakotveno, aby se důchodcům každý leden příspěvek navyšoval, avšak pravidlo bylo měněno. Vláda původně mohla zasáhnout do výpočtu, avšak tato možnost byla odstraněna na začátku desetiletí. „Tato vláda chce možnost pro sebe – a případně pro ty budoucí – znovu zavést,“ vysvětlil profesor Martin Potůček, který je předsedou komise důchodové reformy.

Mapa důchodové reformy

Všechny strany v Poslanecké sněmovně byly osloveny, aby odpověděly na sedm otázek ohledně důchodů. „Abychom mohli udělat návrhy, musíme znát priority všech politických stran, nejen vlády,“ říká předseda odborné komise, která mapu připravuje.

Předseda komise pro důchodovou reformu Martin Potůček

Martin Potůček

předseda odborné komise důchodové reformy

„Pokud strany chtějí mít na srdci problémy a život lidí v dlouhodobější perspektivě, tak by bez ohledu na to, zdali jsou u vesla, nebo v opozici, měly na koncepci spolupracovat.“

Martin Potůček

předseda odborné komise důchodové reformy

Komise nebude mít o finální koncepci sice jasno nikdy, protože se společnost vyvíjí, avšak plánuje připravit východiska pro pokračující dialog i pro budoucí politickou reprezentaci. 

Video Potůček k jednání komise pro reformu důchodů
video

Jednání komise pro reformu důchodů

Jednání komise pro reformu důchodů

Prof. Potůček: O penze by se měly zajímat všechny strany