Sobotka: Česko nepodléhá diktátu ani z USA, ani z Evropské unie

Pemiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl, že by Česko podléhalo jakémukoliv diktátu. Při čtvrtečních interpelacích ve sněmovně tak reagoval na nedávné výroky prezidenta Miloše Zemana, podle něhož byl za minulých vlád vztah ČR s Čínou podřízen tlaku USA a Evropské unie.

Premiér Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

„Nemyslím si, že podléháme nějakému diktátu z jedné či druhé strany,“ uvedl předseda vlády. Podle něj se vztahy s Čínou primárně odvíjely od rozhodnutí vlády. Nelze se vymlouvat na nějaký tlak ze strany EU, když je Česko členem unie, dodal.

Sobotka také označil Česko za demokratický právní stát, zatímco „čínský režim je odlišný od našeho“. Uvedl to v souvislosti s dřívějším výrokem Zemana, že se prezident jel do Číny naučit, jak stabilizovat společnost, nikoli poučovat o lidských právech.

Premiér poznamenal, že Čína se v uplynulých 20 letech začala otevírat světu a její ekonomika se liberalizovala. Vztah s Čínou by podle Sobotky měl být založen na vzájemném respektu. „Neznamená to, že bychom měli rezignovat na své hodnoty, na přesvědčení o tom, že demokratický liberální politický systém je nejrozumnější cestou z hlediska rozvoje společnosti,“ prohlásil Sobotka. Dodal, že o tom mluvil také s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem během jeho březnové návštěvy v Praze.

Vyvěšení tibetské vlajky nikoho neohrožuje

V souvislosti s bezpečnostními opatřeními, která návštěvu provázela, Sobotka uvedl, že policie „odvedla velký kus práce“ při naplnění hlavního cíle, kterým bylo zabránit ohrožení života, zdraví a majetku.

„Druhá věc je, do jaké míry má policie zasahovat proti někomu, kdo vyvěsí tibetskou vlajku. Já si myslím, že to skutečně není úkolem Policie České republiky, a nemyslím si, že vyvěšení tibetské vlajky z okna ohrožuje bezpečnost kohokoli tak, aby policie musela zasahovat, aby to policie vůbec musela řešit,“ uvedl premiér. Již dříve označil policejní zabavování tibetských vlajek během pobytu čínského prezidenta za excesy.

Tibetské vlajky na budově FAMU během návštěvy čínského prezidenta v Praze
Zdroj: ČT24

Sobotka se pozastavil také nad nutností rozsáhlých záborů veřejných prostranství, které byly součástí bezpečnostních opatření při pobytu čínského prezidenta v Praze. Podle premiéra by stálo za hlubší analýzu, zda takovéto zábory byly potřeba.

Postup policie bude předmětem mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, která se na žádost pravicové opozice uskuteční příští čtvrtek.