Norsko bude případně další odebrané děti posílat do Česka

Norsko zřídí úřad, který zajistí, že odebrané děti s cizí státní příslušností předá stát do jejich rodné země. Na instituci, která bude od poloviny roku fungovat po boku sociální služby Barnevernet, upozornil server Aktuálně.cz. Informaci potvrdil ředitel českého Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. Úřad by měl zajistit, že se nebude opakovat komplikovaný případ rodiny Michalákových. Na ni samotnou se ale novinka zpětně vztahovat nebude.

Norsko se v únoru rozhodlo připojit k haagské Úmluvě o ochraně dětí. Ta mimo jiné vyžaduje, aby stát bral ohled na vztah dětí k zemi původu. Signatářem bude Norsko od poloviny roku. Od července by tím pádem děti, které Norsko eventuelně odebere například českým rodičům, neměly končit u norských pěstounů.

Česko by se v takovém případě mělo včas dozvědět, pokud v Norsku začne místní sociální služba vyšetřovat některou českou rodinu. Případné spory o zanedbávání či zneužívání dítěte by měly převzít soudy v domovské zemi dítěte, stejně tak v případě odebrání dítěte bude možné předat ho do pěstounské péče do Česka.

Vznikne nový úřad, zpětně ale působit nebude 

Dohlížet na to bude nový úřad, o kterém informovala právní poradkyně vrchního ředitelství Barnevernetu Agnete Krogvigová. „Vznikne nový úřad. Ten se spojí s Českem hned, jakmile začne vůbec nějakou českou rodinu vyšetřovat,“ uvedla Krogvigová. Zlepšení vztahů očekává i Zdeněk Kapitán z českého Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí. „Budeme ve spojení. Jestli to bude skrz nový úřad, to zatím nevím,“ řekl Kapitán serveru Aktuálně.cz.

Poslankyně Jitka Chalánková, která dlouhodobě sleduje kauzy dětí odebraných v Norsku, soudí, že země začíná přistupovat ke změnám v systému péče o ohrožené děti pod tlakem mezinárodních institucí, občanské veřejnosti i samotných Norů.

Ačkoli se zdá, že Norsko reaguje na mezinárodní kritiku – která zdaleka nepřichází pouze z Česka, nedávné protesty proti norské politice proběhly v mnoha dalších zemích – přistoupení k haagské úmluvě a zřízení úřadu, který bude komunikovat se zahraničními institucemi na ochranu dětí, nebude mít zpětný účinek. Spor o české bratry Michalákovy, které odebral Barnevernet rodičům před pěti lety, tak bude pokračovat v plném rozsahu.

Případ Michalákových nekončí 

Na to také již poukázali čeští politici, kteří se o případ zajímají. „Barnevernet zamete své minulé přehmaty pod koberec a Denise a Davida Michalákovy obětuje v politické hře o své přežití,“ uvedla Jitka Chalánková.

Matka chlapců se s norskými úřady neúspěšně soudila, děti nezískala zpět do své péče i přesto, že policie obvinění, podle kterého rodiče chlapce týrali, odložila. V roce 2014 se Eva Michaláková rozhodla případ zveřejnit, během posledních dvou let se jím zabývala jak vláda, tak parlament i prezident.

Jeho mluvčí Jiří Ovčáček nyní řekl, že „záležitost neřeší případ již unesených dětí“. Prezident podle něj bude o situaci rodiny jednat s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou i ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem.

V současnosti norský soud přezkoumává správní rozhodnutí o adopcí mladšího syna a zbavení Evy Michalákové rodičovských práv ke staršímu chlapci. České ministerstvo zahraničí oznámilo, že se chce k soudnímu řízení připojit jako účastník a poukázat na věci, které považuje v postupu Norska za nesprávné.