Poplach v povětří. Moravu a Slezsko zasáhne vichřice

Moravu a Slezsko zasáhne v sobotu odpoledne a v noci na neděli silná vichřice, na horách může vítr dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů za hodinu. Varoval před tím Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vítr na hřebenech Beskyd
Zdroj: Facebook/Počasí ČT Autor: Ladislav Šimíček

Meteorologická výstraha před silným větrem platí od dnešní čtrnácté do nedělní sedmé hodiny ranní. Týká se celého Zlínského kraje, Jesenicka a Šumperska v Olomouckém, Hodonínska, Vyškovska a Břeclavska v Jihomoravském a Bruntálska a Frýdecko-Místecka v Moravskoslezském kraji.

Jihovýchodní až jižní vítr bude podle meteorologů odpoledne zesilovat na 75 kilometrů za hodinu a na horách, hlavně na hřebenech, až na 110 kilometrů. „Vítr bude zesilovat nejdříve na horách na východě a severovýchodě území, od večera se silný nárazový vítr postupně vyskytne i v některých okresech na jihovýchodě Moravy. Nejsilnější vítr s nejvyššími nárazy očekáváme večer a během noci ze soboty na neděli. V průběhu nedělního rána bude vítr postupně slábnout,“ oznámil ČHMÚ.

Meteorologové doporučují, aby se lidé kvůli větru vyhýbali lesům, nezdržovali se nikde poblíž stromů a nevyráželi na hřebeny. Také při řízení auta by měli být lidé opatrní, protože větrné poryvy mohou učinit vůz neovladatelným.

Tepleji bude až před Velikonoci

Meteorologové vydali i výhled na následující čtyři týdny; po mimořádně teplém únoru, kdy na konci měsíce na některých místech v Česku zaznamenali teploty až přes 18 stupňů Celsia, se zase více oteplí až před Velikonoci.

„Teploty vzduchu do 20. března budou podobné jako v prvním březnovém týdnu,“ oznámil ČHMÚ. Průměr denních teplot se tak má pohybovat kolem osmi až devíti stupňů. Až v následujících dvou týdnech se posune až k 11 stupňům Celsia. Množství srážek bude podle výhledu odpovídat dlouhodobému průměru pro období od 7. března do 3. dubna. Ten činí 41 milimetrů, tedy 41 litrů na metr čtvereční.