Prahu v žebříčku nejbohatších regionů Evropy porazila Bratislava

Praha si i v roce 2014 udržela postavení devátého nejbohatšího regionu v Evropské unii. Nejvyšší příčku opět obsadil vnitřní Londýn, následovaný Lucemburskem a Bruselem. Před Prahou se jako šestá umístila Bratislava, například Vídeň nebo Stockholm jsou ale až za českou metropolí. Plyne to z údajů, které zveřejnil statistický úřad Eurostat.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Jan Zátorský

Ve statistice je 21 regionů, kde hrubý domácí produkt na hlavu přesahuje nejméně o polovinu celounijní průměr. Předloni dosahovalo HDP v Praze 173 procent průměru Evropské unie, přesně stejně jako v roce 2013.

Nejlepšího výsledku ale dosáhla Praha v roce 2008, kdy se vyšplhala až na šestou příčku, v roce 2009 byla sedmá a o rok později osmá.  

Vnitřní Londýn je v tabulkách Eurostatu uveden dokonce dvakrát, jeho západní a východní část jsou totiž brány odděleně. Západní vnitřní Londýn s HDP na hlavu na úrovni 539 procent unijního průměru byl na prvním místě, „chudší“ východní vnitřní Londýn se s 204 procenty dostal na páté místo.

Lucembursko, které má kolem půl milionu obyvatel, dosáhlo hodnoty 266 procent průměru EU, Brusel 207 procent a Hamburk 206 procent. 

Londýnská City
Zdroj: ISIFA/Thinkstock
Autor: iStockphoto

Pozici jednotlivých regionů ale podle Eurostatu mohou do značné míry ovlivňovat lidé, kteří do nich dojíždějí za prací. Zvyšují tak jejich hospodářskou výkonnost na úroveň, které by jen s „místními“ nikdy nedosáhly. V nejbohatších regionech má také sídlo většina velkých firem.  

Nejchudší region je v Bulharsku

Naopak nejchudšími regiony byly v roce 2014 severozápad Bulharska, dosahující jen 30 procent nebo francouzský zámořský departement Mayotte s 31 procenty. Do jednadvacítky evropských regionů s nejnižším HDP patří ještě další čtyři oblasti v Bulharsku, pět v Rumunsku a Polsku, čtyři v Maďarsku a jedna v Řecku.