„Jsme země, která se snažila a snaží dohánět ten velký rozdíl mezi východem a západem Evropy, který tu vznikl za komunistického režimu. Očekávali jsme, že to sbližování půjde rychleji. Pro mě osobně i pro sociální demokracii je zklamání, že i po 25 letech od listopadu 1989 jsou tu tak velké životní rozdíly mezi třeba Německem či Rakouskem a Českou republikou,“ prohlásil Sobotka.
Bohuslav Sobotka
„Dnes máme rychle rostoucí ekonomiku, která vytváří nová pracovní místa, a naštěstí pokles nezaměstnanosti vede k tomu, co jsme tolik chtěli. Konečně začínají růst mzdy.“
Pracovníkům veřejného sektoru se zvýšil plat loni v listopadu, a to o tři procenta. Učitelé si přilepšili průměrně o 3,3 procenta. Lékaři a sestry dostali přidáno od ledna pět procent. Platy se zvedly i rok předtím. Podle premiéra je nutné pokračovat ve výraznějším zvyšování platů.„Zejména ve zdravotnictví, kde čelíme neférové konkurenci z bohatších zemí,“ prohlásil. Česku totiž začínají chybět lékaři a sestry. Mnozí zdravotníci odcházejí do ciziny za lepším výdělkem.
Sobotka chce víc zapojit do debaty s ERÚ i ministerstva
Jako další z priorit pro následující období vlády označil premiér také zvyšování platů ve veřejném sektoru a valorizaci penzí. Ministři by se ale měli zabývat i novými tarify elektřiny, které připravil Energetický regulační úřad. Podle předsedy vlády může pro některé domácnosti představovat riziko.

Sobotka: Prioritou ČSSD je zvýšení minimální mzdy na 11 tisíc
„Je negativní pro domácnosti, které spotřebovávají méně elektrické energie a snaží se šetřit. Je tam řada otazníků, budu o tom jednat příští týden s ministryní Michaelou Marksovou a ministrem Janem Mládkem. Chceme se dohodnout na důrazném postupu vůči Energetickému regulačnímu úřadu,“ řekl k otázce energetiky Sobotka. Upozornil, že rozhodování ERÚ nemůže přímo ovlivnit, protože je to nezávislý úřad. Podle něj by se ale ministerstva měla aktivně zapojit do probíhající debaty.