Žádné konkrétní nebezpečí Česku nehrozí, ujistil premiér

Praha - Kontroly kvůli uprchlíkům na hranicích se zpřísní, pokud se počet zadržených zvýší na třicet denně. Po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu to uvedli členové vlády. To kromě migrantů řešilo také bezpečnostní opatření po pátečních útocích ve Francii, Tunisku a Kuvajtu. Konkrétní nebezpečí údajně obyvatelům Česka nehrozí.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po asi dvouhodinovém jednání, kterého se účastnili také zástupci policie a tajných služeb, uvedl, že vláda v tuto chvíli nemá indicie o konkrétním teroristickém nebezpečí, které by v souvislosti s útoky z minulého týdne hrozilo na území České republiky nebo Čechům v zahraničí.

Bezpečnostní opatření přijatá po pátečních teroristických útocích ve světě zůstávají zatím v platnosti. Polevila jen u poboček americké firmy Air Products, která se stala terčem útoku ve Francii. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) už tam nejsou potřeba.

„My jsme polevili v těch opatřeních ohledně té privátní, soukromé firmy. Tam se jednoznačně ukazuje, že není potřeba v těchto opatřeních pokračovat,“ uvedl Chovanec na tiskové konferenci. Ostatní opatření na vybraných budovách a na letišti budou pokračovat „dokud bude potřeba“.

Předsednictvo Bezpečnostní rady státu je pětičlenné. Vedle premiéra se jeho zasedání účastní také ministři financí, vnitra, zahraničních věcí a obrany.

Členové Bezpečnostní rady státu
Zdroj: ČT24

Počty uprchlíků ovlivní situace v Řecku

Vedle možného teroristického ohrožení se dnes řešila také migrace. Největší část běženců podle Sobotky do Česka přichází ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku a Pákistánu. Od zesílení kontrol české úřady podle ministra vnitra zachytily 276 migrantů devětadvaceti národností. Stovka z nich už byla vrácena do zemí, odkud do ČR přišli. V současné době české úřady odhalí v průměru 15 nelegálních migrantů denně.

„Pan premiér dal jednoznačný pokyn, že pokud se zvýší ten migrační tok, dejme tomu o 100 procent, tedy z 15 záchytů na 30, že nastává doba, kdy musíme k tomuto druhému kroku, tedy posílení ostrahy hranice, přikročit,“ uvedl Chovanec. V takovém případě by se spustil druhý stupeň kontroly a policejní síly by se přesunuly na hlavní migrační trasy. Politici mají zato, že by se to mohlo stát, pokud se zhorší situace v Řecku.

Tak dramatickou migrační vlnu, aby k jejímu zvládnutí musela být nasazena armáda, Sobotka nečeká. „Já nepředpokládám a teď rozhodně není potřeba toho, abychom nasazovali armádu České republiky,“ poznamenal. Chovanec také uvedl, že Česko pošle 50 stanů Maďarsku, které čelí velkému návalu migrantů. Přijdou asi na čtyři miliony korun. Maďarsko stany využije pro ubytování uprchlíků.