Prestižní vojenskou školu NATO povede český generál

Český brigádní generál František Mičánek bude děkanem prestižní vojenské školy NATO Defence College, která sídlí v Římě. Do funkce ho zvolili v rámci stálého zasedání Vojenského výboru NATO armádní představitelé členských zemí Aliance.

Video Studio ČT24
video

Mičánek: Hrozby, kterým čelíme, nejsou nové

Podle mluvčího generálního štábu české armády Jana Šulce Mičánek ve funkci vystřídá Dariu Daniels Škodnikovou ze Slovinska, která je ve funkci od září 2013 a letos končí její tříleté funkční období. „Dlouhodobě se specializuji na obranné plánování, bezpečnostní politiku a řízení zdrojů. Zvolení děkanem je pro mne velkou výzvou,“ uvedl generál. Předpokládá, že do funkce by měl nastoupit nejpozději k 1. září.

Ve své nové funkci bude podřízený veliteli školy. Jejím posláním je školit důstojníky s hodností vyšší než podplukovník, dále diplomaty NATO i zemí EU a pracovníky ministerstev obrany ze států Unie. „Škola připravuje tyto lidi na působení v mnohonárodnostních armádních štábech se zaměřením na výměnu informací a předávání zkušeností,“ vysvětlil Mičánek.

„Teprve v roce 2004 nastoupil do vedení příslušník východních a středoevropských států. Rád bych rozšířil portfolio klasických metod, které představují tradiční spojenecké západní země. Chtěl bych, aby se studenti více seznámili s tím, jaká je naše kultura, tradice a naše vnímání hrozeb, které hýbají světem,“ popisuje svou představu o působení v NATO Defence College.

Václav Klaus jmenuje Františka Mičánka do hodnosti brigádního generála
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Dvaapadesátiletý Mičánek v současné době vede Centrum bezpečnostních a vojenskostrategických studií na Univerzitě obrany v Brně. Do armády vstoupil v roce 1988, většinu profesionální dráhy prožil u protivzdušné obrany, kde začínal ve štábu pluku. Postupně se vypracoval až na velitele protiletadlového pluku. Později působil v sekci plánování sil ministerstva obrany, kterou od srpna 2011 necelé dva roky vedl.

Má zkušenosti i s působením v zahraničí, na konci 90. let byl nasazen v silách SFOR v Bosně. Na NATO Defence College již působil v letech 2009 až 2011 jako ředitel odboru. V květnu 2012 byl jmenován brigádním generálem a na konci června 2013 odešel do zálohy.