Stát podpoří mikrojesle, aby pomohl matkám s návratem do práce

V Česku začnou fungovat mikrojesle pro děti od půl roku do čtyř let. Ministerstvo práce a sociálních věcí má na jejich podporu připraveno celkem 140 milionů z Operačního programu Zaměstnanost. Chce tak pomoci rodičům, zejména matkám, k lepšímu uplatnění na pracovním trhu.

Video Události
video

Ministerstvo podpoří mikrojesle

Z žen, které mají děti v předškolním věku, pracuje jen každá třetí. Mikrojesle by jim mohly návrat do práce usnadnit. „Jde o pilotní projekt, na začátku rodiče tedy žádné náklady na pobyt dítěte platit nebudou, ale určitě budou platit náklady spojené například se stravou,“ upřesnila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), s jakými náklady mají rodiče počítat.

Na zařízení a provoz má ministerstvo vyhrazeno 140 milionů z evropských fondů. Žádosti bude přijímat od poloviny května. Mikrojesle by mohly částečně vyrovnat i nedostatek míst v městských jeslích. Poptávka převyšuje nabídku i v mateřských školách. Ročně odmítnou několik desítek tisíc zájemců.  

Rodiče proto nemohou častou pracovat na plný úvazek, podle Tomáše Ervína Dombrovského, analytika pracovního trhu ze společnosti LMC, ale stále více ani nechtějí. A netýká se to jen matek. „I muži se snaží získat částečný úvazek nebo větší flexibilitu, aby se víc zapojili do péče o děti,“ říká. Nabídek je ale pořád málo, nepomáhá ani to, že celkově v současnosti pracovních míst přibývá.