Udženija: Pavel Bém byl vizionář, který udělal pro Prahu mnoho dobrého

První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija, kterou do funkce zvolili delegáti víkendového kongresu strany, považuje za většího soupeře sociální demokracii než ANO. „ANO žádnou politiku nemá a myslím, že na to voliči brzy přijdou,“ konstatovala v pořadu Interview ČT24.  Uvedla také, že se podle ní zveličuje míra, jak pražskou politiku v minulosti ovlivňovali Roman Janoušek nebo Tomáš Hrdlička.

Video Interview ČT24
video

Alexandra Udženija - Interview ČT24

 „Nevěřím, že to bylo v takové míře, jako je to prezentováno. Myslím, že je to i trochu nafouklé. Nicméně nechci nikoho obhajovat,“ uvedla k vlivu Janouška a Hrdličky s tím, že v té době ale nebyla na magistrátě.

S Romanem Janoušekem ani Tomášem Hrdličkou prý Udženija dlouhodobě ve styku není. „Pan Hrdlička byl v ODS, byl členem regionální rady, už byl z ODS vyloučen. Pan Janoušek je podnikatel, také jsem ho dlouho neviděla. Nemyslím, že bychom se měli neustále točit kolem těchto dvou jmen,“ řekla Udženija.

V éře, kdy byl Pavel Bém primátorem, se podle ní komunálním politikům s magistrátem spolupracovalo dobře. „Myslím, že pan Pavel Bém byl vizionář, který pro Prahu udělal mnoho dobrého, a to ukáže čas,“ uvedla.

Konkrétní témata voleb se budou v jednotlivých regionech lišit

Na otázku moderátorky, jestli je pro ODS teď větším soupeřem ČSSD nebo ANO, Udženija uvedla: „Pokud se díváme opravdu na politiku a na to, co prosazují sociální demokraté, je to pro nás rozhodně ČSSD. Protože ANO žádnou politiku nemá. A myslím, že na to voliči brzy přijdou a že toto voliči ocení u nás, anebo naopak levicoví voliči u ČSSD.“

V nadcházejících krajských volbách bude jednotným tématem ODS obrana svobody jednotlivce a svobody podnikání. Jinak se ale budou konkrétní témata v různých krajích lišit.
„Jeden kraj trápí sociální problematika, někde je to infrastruktura,“ řekla.

Na otázku, s kým ODS v krajích určitě nepůjde do koalice, Udženija konstatovala, že celostátní vedení tuto věc nechává na regionálních politicích. „ Dlouhodobě ale máme úzus, že v žádném případě ne s KSČM. To vím stoprocentně a ostatní věci se odvíjejí od výsledků voleb a od dané situace,“ uzavřela.

„Budeme rádi, pokud dosáhneme takového výsledku, abychom se mohli vrátit do koalic, abychom měli důstojné místo. Ale bude to jen za předpokladu, že budeme moct prosazovat náš program.“

Alexandra Udženija

1. místopředsedkyně ODS

ODS se poučila z chyb a ukazuje vize

Udženija si nemyslí, že by hnutí ANO bylo produktem vlády ODS s TOP 09, jak řekl Andrej Babiš. Ten má podle ní jiné zájmy a podobnými výroky jen zakrývá, že je ve střetu zájmů. „Jako ministr financí umožňuje svým vlastním firmám, aby získávaly větší dotace než v minulosti. Pan Babiš jen svou rétorikou odklání pozornost od toho, proč je vlastně v politice,“ konstatovala Udženija.

Reagovala i na poznámku Andreje Babiše, že se ODS neomluvila za to, co se stalo kolem Nečasovy vlády. „Když pan Babiš říká něco o omluvách, je to až legrační,“ řekla.

Alexandra Udženija
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Podle Udženije předseda ODS Petr Fiala každý den prokazuje, že ODS je na dobré cestě, že se z chyb poučila. „Ukazujeme vize. Trváme si na svých principech. Poučme se z chyby a už je nikdy neopakujme,“ uvedla.