Léčebné konopí by mohly hradit pojišťovny – ministerstvo chce letos vyzkoušet pilotní projekt

Léčebné konopí by v budoucnu mohlo být pro vybrané pacienty hrazeno ze zdravotního pojištění. Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) plánuje v pilotním projektu tuto možnost odzkoušet už letos. Se žádostí se na něj obrátil Spolek pacientů užívajících konopí. V současnosti užívá konopí na recept asi 30 pacientů – jenže je to finančně nákladné.

Léčebné konopí
Zdroj: ČTK/AP Autor: John Burgess

„Nejvíc prokázaných studií je u léčby bolesti, nechutenství nebo zvracení po chemoterapii. U všech je pro pacienty ekonomická dostupnost zásadní,“ zdůrazňuje ředitelka pacientského spolku KOPAC Hana Vágnerová.

Gram léčebného konopí se teď ovšem v Česku prodává za 300 korun. Už brzy by sice mělo být možné kupovat konopí vypěstované u nás, které vyjde výrazně levněji – gram bude stát 75 korun. I tak ale bude léčba pro některé pacienty drahá.

Pacientský spolek proto navrhuje, aby konopí hradily zdravotní pojišťovny. Ministr Svatopluk Němeček už o takovém nápadu mluvil s ředitelem lékového ústavu a jednat chce v nejbližší době i s pojišťovnami. Nejprve má jít o pilotní projekt pro omezený počet pacientů: „A po vyhodnocení toho pilotního projektu bychom teprve mohli uvažovat o plošném rozšíření,“ dodává ministr. Podle něj bude nutné pečlivě zvážit, pro které pacienty by konopí mohlo být zdarma.

Video Události
video

Léčebné konopí je pro řadu pacientů příliš drahé

Tuto možnost by uvítala Gabriela Antošová, které lékaři před osmi lety diagnostikovali roztroušenou sklerózu. K užívání konopím ji inspirovala její sestra, která žije se stejnou diagnózou. „Já mám nejvíc postižené nohy, takže žiju vlastně jenom do půli těla. A když si dám konopí, tak si připadám, že jsem tady celá já  – všechny křeče nebo bolesti zmizí.“ Jenomže konopí v lékárnách je pro ni moc drahé, proto si rostliny pěstuje sama.