V kauze letounů CASA padly obžaloby. Zřejmě i exministryně Parkanové

Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu v kauze údajně nevýhodného nákup transportních letounů CASA. Obžaloba míří na dvě osoby. Podle dřívějších informací médií by mělo jít o exministryni obrany Vlastu Parkanovou a bývalého šéfa resortní sekce vyzbrojování Jiřího Staňka. Žalobci je viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

O nákupu letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla vláda Mirka Topolánka (ODS) v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený. Hovořilo se také o tom, že za pořízením letadel stál tlak vysoce postavených úředníků ministerstva obrany, kteří španělské stroje prosadili proti vůli některých armádních představitelů.

Exministryně podle kriminalistů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo, ačkoli to stanovuje zákon. Částka, o kterou stát údajně přišel, je rozdílem mezi kupní cenou a znaleckým odhadem, jenž byl zpracován později. Původně vyšetřovatelé škodu vyčíslili na 658 milionů korun.

Video Studio ČT24
video

Reportérka ČT Aneta Snopová: Ani obrana nevěděla, kolik dal Omnipol za letouny

Parkanová v minulosti trvala na tom, že se trestného činu nedopustila. Už dříve uvedla, že své stíhání považuje za bezdůvodné a absurdní. Poukázala mimo jiné na to, že smlouvu o nákupu letounů ani nepodepisovala. „Výběr letadla i dohoda o ceně byla věc, která přináležela mým podřízeným, a jsem přesvědčena, že to tak bylo správně,“ řekla dříve při policejním výslechu.