Odvykli jsme si pro svobodu něco dělat, tvrdí veterán Pavel Stehlík

Pro svobodu, ve které žijeme, musíme něco dělat. Není zadarmo. Naše společnost si to ale bohužel po rozpadu bipolárního uspořádání světa odvykla, upozornil v Interview ČT24 nadpraporčík Pavel Stehlík, který působil v barvách české armády v Afghánistánu a africkém Mali. 

Video Interview ČT24
video

Pavel Stehlík: Odvykli jsme si pro svobodu něco dělat

„Je to logický vývoj, protože jsme si zvykli na bezpečnostní vakuum, které tu vzniklo po rozpadu bipolárního světa,“ dodává na vysvětlenou autor knihy o zkušenosti z afghánského Lógaru Do temnoty.

Pozemní operace není řešení

Podle Pavla Stehlíka zkušenosti z Iráku a Afghánistánu ukazují, že velká pozemní operace na území jiného státu bude vždycky vnímána jako invaze. Proto by bylo lepší v boji s Islámským státem využít „soft skills“. „Není nic jednoduššího, než Islámský stát odříznout od jeho peněz. Pokud přijde o zdroje, nebude schopen vést své operace a financovat své bojovníky. Stejně tak nebude schopen udržet svá dobytá území,“ uvažuje veterán z Afghánistánu.

Podle jeho slov nahrává bojovníkům Islámského státu zvyk hledat slabiny jejich nepřítele. „Nepoužívají třeba žádné uniformy a bojovat proti nim podle západních zvyklostí je najednou velmi náročné,“ podotýká Pavel Stehlík.

Boje v Sýrii
Zdroj: REUTERS
Autor: Alaa Al-Faqir

Po krveprolití v Paříži Francie výrazně zintenzivnila nálety na pozice IS v Sýrii a francouzský prezident Francois Hollande jednal o vytvoření koalice proti IS s britským premiérem Davidem Cameronem, americkým prezidentem Barackem Obamou, německou kancléřkou Angelou Merkelovou, italským premiérem Matteem Renzim a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jak se postup možné koalice států vyvine, ukáže budoucnost.

Válečná zkušenost mění reflexy

„Výbuchy dělostřeleckých granátů popisují ve svých románech spisovatelé jako třeba Erich Maria Remarque a vyvolává to nějaký dojem. Osobní zkušenost z prvního raketového útoku ale dává události úplně jinou dimenzi,“ popisuje veterán Pavel Stehlík. „Je to zvuk, na který nikdy nezapomenete. A cokoli se pak tomu zvuku podobá, nějaká rána, hluk, vám pak rozbuší srdce… Naskakuje v tu chvíli podprahová reakce zachránit si život. Třeba jít k zemi, krýt se, ztuhnout, sledovat, co se děje,“ přibližuje muž, který mimo jiné strávil v Lógaru půl roku.

Averze vůči příchozím uprchlíkům je strach z neznámého

Obavy, které se objevují v českém veřejném prostoru v souvislosti s přílivem uprchlíků, vychází z absence setkání s reálnou povahou islámu. V rámci mise v Afghánistánu se Pavel Stehlík setkal s muslimy třeba v řadách jordánských vojáků. „Lidé obecně mají strach z neznámého. A nemůžeme se lidem divit ve chvíli, kdy jsou média a sociální sítě zaplaveny špatnou tváří islámu. Je tu ale na druhé straně řada spořádaných rodin, které tady žijí, a nemusíme se od nich ničeho obávat,“ soudí. „Navíc konflikty ve světě odehrávající pod rouškou náboženství zmatku nepěkně pomáhají,“ dodal nadpraporčík Pavel Stehlík.