Celníci při akci CITRON rozbili síť pašeráků cigaret

Celníci našli tři čtvrtě milionu padělaných cigaret i boty s nalepenými značkami

Celníci odhalili síť nelegálních obchodníků s cigaretami a tabákem. Stát měli na daních připravit o téměř 30 milionů korun. Při domovních prohlídkách našli tři čtvrtě milionu kusů padělaných a neznačených cigaret. Na případu s krycím názvem CITRON pracovali vyšetřovatelé od ledna letošního roku. Padělky objevili celníci i při zátahu na stánkaře ve Znojmě. Tentokrát nešlo o tabák, ale o téměř pět tisíc padělků textilu, parfémů, opasků a bot.

Celníci minulý týden provedli 23 domovních prohlídek, při kterých vedle padělaných cigaret zajistili i 1,4 tuny řezaného tabáku, 12 kilogramů surových tabákových listů a půl tuny řezaného tabáku v maloobchodním balení. Objevili také výrobny tabáku. Zadržen byl jeden Čech a pět Asiatů.

Organizovanou skupinu začali celníci sledovat v lednu. Nejdřív rozkryli nelegální distribuci padělaných tabákových výrobků v severních Čechách. Později se jim podařilo odhalit celou síť nelegální výroby, distribuce a skladování na téměř celém území České republiky.

Při domovních prohlídkách objevili celníci mimo jiné manufakturní výrobny, ve kterých zajistili dvě zařízení na vlhčení tabáku, jednu řezačku a dvě kompletní zařízení k výrobě a balení tabáku do spotřebitelského balení.

Zajistili také značné množství obalového materiálu a jedno auto, které údajně sloužilo k přepravě nezdaněných tabákových výrobků.

Video Celníci při akci CITRON rozbili síť pašeráků cigaret
video

Celníci při akci CITRON rozbili síť pašeráků cigaret

Ve Znojmě byly padělky zboží za 14 milionů

Při zátahu na stánkaře ve Znojmě zase objevili celníci téměř pět tisíc padělků textilu, parfémů, opasků a bot. Cena zajištěného zboží se odhaduje na 14 milionů korun. Při akci provedli dvě domovní prohlídky a zkontrolovali pět prodejních stánků a dvě osobní auta v tržnici v Hatích.

Vedle padělků zabavili celníci i dva kilogramy textilních log, 1200 kovových log a hotovost v různých měnách v přepočtu za 870 tisíc korun. 

„Dva muži a dvě ženy nažehlovali či našívali loga na textil, obuv a ostatní zboží a následně je prodávali na tržnici v Hatích,“ uvedla tisková mluvčí Celního úřadu pro Jihomoravský kraj Lada Temňáková. Skupině Vietnamců hrozí až dva roky vězení.