V národní potravinové sbírce se vybralo více než loni, někde i třikrát

Do sobotní národní potravinové sbírky lidé a firmy darovali celkem 236 tun jídla, což je o 64 tun víc než v minulém roce. V některých krajích byl výtěžek potravin proti loňsku dokonce trojnásobný. „Skokanem roku, tedy regionem, kde se meziročně výše darů zvedla vůbec nejvíc, se stal Královéhradecký kraj. Východočeši darovali 10,3 tuny jídla, třikrát víc než v roce 2014,“ upřesnil Jakub Unger z pořádající platformy Byznys pro společnost.

Národní potravinová sbírka
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Skoro třikrát víc potravin než v minulém roce se vybralo pak také v Plzeňském kraji. Dar vážil 10,9 tuny. Ve Středočeském kraji lidé darovali 22,2 tuny, což je proti loňsku víc zhruba o 12,8 tuny.

V prvním ročníku sbírky se vybralo 66 tun potravin, loni 173 tun. Národní potravinová sbírka se poprvé konala na podzim 2013, teď byl třetí ročník. Zapojilo se do něj 470 obchodů, kde mohli kupující pořídit potraviny pro potřebné a věnovat je.

Vybrané jídlo putuje do potravinových bank. Těch podle webu jejich české federace funguje v republice 12. Potraviny z nich získají neziskové organizace, které je pak rozdělují potřebným. Jídlo tak dostávají matky s dětmi v azylových domech, lidé bez domova či senioři.

I když Česko patří v Evropě k zemím s nejnižší mírou chudoby, lidí v tísni přibývá. Loni chudoba a vyloučení hrozily 14,8 procenta Čechů a Češek, tedy zhruba 1,5 milionu. Nyní ekonomika roste, situace by se tak mohla zlepšit.