Za Česko se ve sporu s Diag Human postavil další stát, tentokrát Nizozemsko

Česká republika podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) uspěla v dalším sporu s firmou Diag Human. Obchodní soud v nizozemském Amsterdamu dal Česku za pravdu ve sporu o uznání rozhodčího nálezu z roku 2008, který Česku nakazoval úhradu 8,33 miliardy korun a úroků. Podle ministra soud potvrdil, že nález nemá právní účinky, a „Česko tak nemá platit Diag Human ani korunu“. Firma se proti rozsudku odvolá. 

Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba, Josef Horázný

„Je to další z řady vítězství České republiky a i tento verdikt dokazuje správnost postupu ministerstva zdravotnictví a právních zastoupení v řízení ve sporech s Diag Human,“ komentoval rozhodnutí Němeček. Amsterdamský soud podle ministra nařídil firmě Diag Human uhradit náklady řízení ve výši 9755 eur (264 tisíc korun). 

Firma se ale proti verdiktu odvolá. „Nizozemský soud vydal předběžné rozhodnutí, z nějž vyplývá, že dosud není přesvědčen o závaznosti konečného nálezu vydaného v roce 2008. Řízení bude nyní pokračovat před odvolacím soudem na základě nových a doplňujících důkazů,“ uvedla v prohlášení Advokátní kancelář Jana Kalvody, která Diag Human zastupuje.

Stát považuje spor za ukončený od loňska

Firma Diag Human se s Českem řadu let soudila kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Spor skončil podle státu loni v červenci, kdy přezkumný rozhodčí senát ve složení Petr Kužel, Milan Kindl a Jiří Schwarz vydal usnesení, kterým arbitráž zastavil.

Usnesení rozhodci odůvodnili tak, že věc již byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají žádné právní účinky.

Česko uspělo i ve Francii nebo v Británii

Firma s tím ale nesouhlasí a zpochybnila i nestrannost rozhodců. Nález z roku 2008, na jehož základě jí měla Česká republika zaplatit 8,33 miliardy korun a úroky jako náhradu škody, podle ní i nadále platí, protože ho arbitři výslovně nezrušili.

Od roku 2011 proto firma zahájila proti Česku několik soudních řízení, v nichž požadovala výkon rozhodčího nálezu z roku 2008. V těchto sporech už ve prospěch Česka rozhodly soudy v Rakousku, Francii, Švýcarsku, Velké Británii a i americký federální soud ve Washingtonu.

Diag Human chce v zahraničí další soudy

Podle právníka Diagu Jana Kalvody ale probíhají řízení ještě v Lucembursku, Belgii a v USA. „Pokud jde o jurisdikce, kde v minulosti Diag Human neuspěl (Francie, Rakousko, Velká Británie), pak ukončením arbitráže v červenci 2014 odpadl důvod, pro nějž tam nebylo žádosti Diag Human vyhověno, a Diag Human předpokládá, že řízení v těchto jurisdikcích opět zahájí,“ vzkázal.

Firma také trvá na tom, že neexistuje právní důvod pro náhlé rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, které uhradilo rozhodcům za jejich práci „extrémně navýšenou částku“ devět milionů korun. Upozornila, že jde o více než 35násobek částky smluvně sjednané mezi stranami sporu.

Tento postup prý vyvolává „oprávněné obavy“, že se ministerstvo snaží nezákonným způsobem zajistit, aby členové přezkumného rozhodčího senátu podpořili stanovisko státu v exekučním řízení vedeném proti ČR v Lucembursku.